Çarpıcı bir kare

Selamun Aleyküm [Selâmet Cevap], Bu mesajı sizlere, sitemizde yayınladığımız yeni bir dini içerik hakkında bilgi vermek için gönderiyoruz. [Çarpıcı bir kare] başlıklı yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazıda [Blog] hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Sizlerin, bu yazı hakkında düşüncelerini ve görüşlerini duymak istiyoruz. Ayrıca, sitemizde yer alan diğer dini içerikler hakkındaki düşüncelerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bu vesile ile sizlere, hayatınızın her alanında başarı ve mutluluklar diliyoruz. Allah'a emanet olun, [Selâmet Cevap]


Çarpıcı bir kare...
Çağrı ve Ömer Muhtar filmleri ile sinema tarihinde unutulmaz bir iz bırakan Suriyeli yönetmen Mustafa Akkad, "Çağrı"nın çekimleri sırasında Hz. Hamza rolünü oynayan aktörlerle. Sene1976. 

Aynı anda hem Arapça hem de İngilizce olarak çekilen filmin Arapça versiyonunda Hz. Hamza'yı Abdullah Ğays, İngilizce versiyonunda ise ünlü oyuncu Anthony Quinn canlandırmıştı.

Bu filmin ilginç hikâyeleri vardır.
Mesela Çağrı filminin unutulmaz besteleri şöyle ortaya çıktı.

Çağrı filminin yönetmeni Mustafa Akkad, ünlü Fransız müzisyen Maurice Jarre’a filmin müziklerini bestelemesi teklifini götürür. Ünlü müzisyen Jarre bazı şartlar öne sürer. 

Başta çalışabilmesi için uygun ortamın oluşturulması şartıyla Jarre, teklifi kabul eder.Jarre'ın şartları şunlardır.

Jarre, birkaç ay boyunca çölde çadırda yaşaması gerektiğini çölün atmosferini ruhunun derinliklerinde hissetmeden film için tek nota dahi üretemeyeceğini söyler.

Çalışma ortamı, çekim mekânına yakın sessiz bir yer olmalıdır.Ayrıca İslam tarihini anlatan kitapları da ister.

Sonuç olarak Maurice Jarre, Libya’da bir çölde çadırda tek başına iki ay yaşayarak ve İslâm tarihi kitapları okuyarak bu unutulmaz besteleri üretir.

Müslüman olmayan ama, İslâm'ı hissetmeye çalışan bir Fransız müzisyen tarafından Asr-ı Saadet ve Efendimizi [SAV] hatırlatacak, insan ruhunun derinliklerine işleyecek şekilde bestelenen müzikler...

Bu filmin de, müziklerin de üstüne şu ana kadar çıkacak bir ikinci bir yönetmen ve müzisyen isim de henüz çıkmamıştır.
Çıkması da çok zordur.

Mustafa Akkad, iki büyük projesi " Selahaddin Eyyubi ve İstanbul'un Fethi " filmlerine başlayamadan 2005'de bombalı bir saldırıda vefat etti.Acaba bu iki büyük projeye bir gün sahip çıkan olur mu ?

Çağrı ve Ömer Muhtar'ın unutulmaz yönetmeni Mustafa Akkad'ı rahmetle anıyorum. Bu filmin unutulmaz bestelerini yapan Maurice Jarre'ye de teşekkür ederken toprağı bol olsun diyorum...

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim