KUR’AN’IN TERCÜMANI: ABDULLAH B. ABBAS

Selamun Aleyküm [Selâmet Cevap], Bu mesajı sizlere, sitemizde yayınladığımız yeni bir dini içerik hakkında bilgi vermek için gönderiyoruz. [KUR’AN’IN TERCÜMANI: ABDULLAH B. ABBAS] başlıklı yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazıda [Blog] hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Sizlerin, bu yazı hakkında düşüncelerini ve görüşlerini duymak istiyoruz. Ayrıca, sitemizde yer alan diğer dini içerikler hakkındaki düşüncelerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bu vesile ile sizlere, hayatınızın her alanında başarı ve mutluluklar diliyoruz. Allah'a emanet olun, [Selâmet Cevap]

 
KUR’AN’IN TERCÜMANI: ABDULLAH B. ABBAS
KUR’AN’IN TERCÜMANI: ABDULLAH B. ABBAS


Hz. Peygamber’in amcasının oğlu olan Abdullah b. Abbas, hicretten üç yıl önce dünyaya gelmiştir. Resûlullah’ın sağlığında küçük yaşta olmasına rağmen, dini öğrenme konusunda oldukça gayretliydi. Hz. Peygamber (s.a.s), yanında kalmaktan hoşlanan İbn Abbas için “Allah’ım, ona Kitab’ı öğret!” (Buhârî, İlim, 17) ve “Allah’ım, onu dinde anlayışlı kıl!” (Buhârî, Vüdû, 10) sözleriyle dua etmiştir. Allah Resûlü’nün övgüsüne ve hayır duasına mazhar olan İbn Abbas, dinî ilimlerde derinleşmiş, sahabe döneminde ve sonrasında tefsir ve fıkıh alanlarında otorite kabul edilmiş, “Tercümânü’l-Kur’an/Kur’an’ın Tercümanı” ve “Hibrü’lÜmme/Ümmetin Bilgini” sıfatlarına layık görülmüştür. Resûlullah’ın hadislerine vukûfiyetiyle de bilinen İbn Abbas, en çok hadis rivayet eden sahabîler arasında yerini almış; Kuzey Afrika, Cürcân ve Taberistan gibi pek çok yere giderek ilmini yaymış ve yetmiş yaşlarında Taif’te vefat etmiştir. - KUR’AN’IN TERCÜMANI: ABDULLAH B. ABBAS

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim