Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni kimdir? Menzil Şeyhi kim?

Selamun Aleyküm [Selâmet Cevap], Bu mesajı sizlere, sitemizde yayınladığımız yeni bir dini içerik hakkında bilgi vermek için gönderiyoruz. [Başlık] başlıklı yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazıda [konu] hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Sizlerin, bu yazı hakkında düşüncelerini ve görüşlerini duymak istiyoruz. Ayrıca, sitemizde yer alan diğer dini içerikler hakkındaki düşüncelerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bu vesile ile sizlere, hayatınızın her alanında başarı ve mutluluklar diliyoruz. Allah'a emanet olun, [Selâmet Cevap]

Menzil Şeyhi,Gavsı Sani
,Seyyid Abdulbaki El Hüseyni
Menzil cemaatinin manevi önderi, ömrünü Allah yoluna adamış, binlerce talebe yetiştiren ve Yüzbinlerce insanın hidayetine vesile olan Gavs-ı Sani Seyyit Abdulbaki El Hüseyni'nin tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Menzil Şeyhi Abdulbaki, yüz binlerce seveninin katılımıyla irşadın merkezi Menzil Köyünde, babası Seyyid Abdülhakim ile abisi ve aynı zamanda şeyhi olan Seyda Muhammed Raşid Elhüseyni’nin de bulundu ebedi istirahatgahı Markat’ta defnedildi. Peki Peki, Seyyid Abdulbaki El-Hüseyni kaç yaşında, nereli?Öğretileriyle ve rehberliğiyle binlerce kişiye ilham vermiş ve manevi yolculuklarında rehberlik etmiş olan Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni bir süredir sağlık sorunları yaşıyordu. Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni İstanbul’da tedavi gördüğü Emsey Hastanesi’nde 12 Temmuz Çarşamba günü saat 14:10’da en çok sevdiği Hak’ka yürüdü. Gavsı Sani olarak bilinen Menzil Şeyhi Abdulbaki El Hüseyni’nin cenazesi İstanbul’dan yüz binlerce sevininin gözyaşları ile Menzil’e götürüldü.


Nakşibendi Tarikatı’nın Halidiye Kolu Menzil cemaatinin irşad merkezi olan Adıyaman’ın Kahta ilçesinin Menzil Köyü Sadakı Kiramın büyüklerinden olan Seyyid Abdülbaki Elhüseyni’yi son yolculuğuna uğurlamak için sevenleriyle doldu taştı
Kılınan cenaze namazının ardından Menzil Şeyhi, Markat’taki yerine defnedildi. Seyyid Abdulbaki El-Hüseyni kimdir sorusu yanıt arıyor. Peki, Seyyid Abdulbaki El-Hüseyni kaç yaşında, nereli?1.1. Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni kimdir?
Menzil şeyhlerinden günümüzde son halkasını temsil eden Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki El Hüseyni, 1943 yılında Siirt ilinin Baykan ilçesi'nde doğmuştur.

Babası Nakşibendi Tarikatı'nın büyüklerinden olana Sadatı Kiramlardan Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni'dir. Babasından sonra "şeyh" olan abisi Seyyid Muhammed Raşid Erol (d.1930) 22 Ekim 1993 tarihinde vefat edince Abdulbaki El Hüseyni cemaatin başına geçti.

1.2. Seyyid Muhammed Saki ve Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki Elhüseyni
Köyündeki babasına ait medresede Arapça ve din ilimlerini öğrendi. Eğitimine Siirt'te ve Van'da devam etti. Genç yaşlarında verem hastalığı geçirdi, Ankara'ya tedavi için gönderilerek iyileşti.

Öğrendiği ilimler sonucunda Menzil cemaati kapsamında İslam adına çalışmalar yapmıştır. Gavsı Sani'nin 5'i erkek 2'si kız olmak üzere 7 evladı vardır. Seyyid Abdulbaki El Hüseyni, geride irşad yapacak çok sayıda halife, talebe yetiştirmiştir. Bunlardan üçü Seyyid Muhammed Saki, Seyyid Fettah ve Seyyid Mübarek Elhüseyni’dir.
1.3. Menzil Şeyhi kim?
Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki Elhüseyni'nin vefatından sonra, halife olan üç oğlu Muhammed Saki, Muhammed Fettah ve Mübarek Elhüseyni, Menzil'de irşad vazifelerine devam edecek. Mürşit seçmede herkesin serbest, kimin gönlü kime yönelirse ona intisap edecek, herkes kalbine yönelerek Gavsı Sani'nin üç oğlundan birine intisap edilecek.


Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim