Ya Latif isminin Anlamı ve Zikri, Fazileti

Selamun Aleyküm [Selâmet Cevap], Bu mesajı sizlere, sitemizde yayınladığımız yeni bir dini içerik hakkında bilgi vermek için gönderiyoruz. [Ya Latif isminin Anlamı ve Zikri, Fazileti] başlıklı yazımızı sizler için hazırladık. Bu yazıda [Allah C.C] hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Sizlerin, bu yazı hakkında düşüncelerini ve görüşlerini duymak istiyoruz. Ayrıca, sitemizde yer alan diğer dini içerikler hakkındaki düşüncelerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bu vesile ile sizlere, hayatınızın her alanında başarı ve mutluluklar diliyoruz. Allah'a emanet olun, [Selâmet Cevap]Esmaül Hüsna isimlerinden El-Latif isminin anlamı ve fazileti, sırları, Arapça-Türkçe okunuşu, Zikir günü ve adedi, ebced değeri
Ya Latif Esması
Ya Latif Esması


Allah’ın 99 ismi Esmaül Hüsna isimlerinden Ya-Latif isminin anlamı, fazileti, sırları, El-Latif Arapça-Türkçe okunuşu, Zikir günü ve adedi, ebced değeri

Ya Latif
“En ince işlerin tüm inceliklerini bilen, ince ve sezilmez yollardan kullarına çeşitli faydalar ikram eden”

Allah’ın 99 güzel ismi Esmaül Hüsna’dan Latif ism-i şerifi, Lütuf ve inayeti sınırsız, en ince işlerin bütün incelik ve sırlarını bilen, bilinen, bilinmeyen, görünen, görünmeyen, bütün yollardan ve sebeplerden, kullarına her türlü iyilik ve faydaları veren zat demektir. Rifk ve lütufla muamele, umuru latifeye muhit velev sureti kahir ile de olsa kesir manasındadır.

El Lâtif Esması Anlamı
Mutlak lütuf sahibi, lütuf ve keremi nihayetsiz olan, en ince işlerin tüm inceliklerini bilen, iyi ve iyilikle muamele eden, yarattığı tüm varlıklar için faydalar, yardımlar, ihsanlar bahşeden, lutüf ve keremi bol olan.

Yüce Allah, sevinçleri ve üzüntüleri birlikte yaratmış olduğunu görmeli, hatta öyle görmeli ki, en ızdırablı anlarında dahi başkasının tesellisine ihtiyacı kalmadan kendi kalbinde cenabı Hakkın tecellisini duymalı, yaşamalı, kahrında bile lütfu görülen Allah’u Teala’ya şükrederek kul olmaya çalışmalıdır. Düşününce biliyormusunuz, böyle bir kalpten keder, üzüntü ve musibet ne kadar uzaktır.

El-Latîf : اللطيف 
Bu zikir Cebrail Aleyhisselamın zikridir.

Ebced değeri, zikir günü;
Ebced değeri; 129
Zikir günü; Cuma
Zikir saati; Zühre (Sabah güneş doğarken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında akşam namazı sonrası ve gece yarısından sonra)

Ebcet değeri – 129
En az zikir sayısı – 258
En fazla zikir sayısı -16641

“Allah’u Latifun bi ibadihi yerzuku men yeşau ve hüvel kaviyyül aziz.” Ayet’i Celilesini her gün dokuz defa okuyan kimse her işinde Allah’u Teala’nın lütfuna mazhar olur. Öyle ki, rızkı güzel ve kolay yollardan adeta ayağına gelir.

Her gün 133 defa Ya Latif ism-i şerifini okuyanların zor işleri kolaylaşır.
Her gün 698 defa “Bismillahil Latif” diyenin ne dileği varsa Allah’ın izni ile yerine gelir.
Her gün 9 defa “Bismillahil Latif” diye okuyanın rızkı bol olur, ilahi tecellilere erer.
El Latif – Ya Latif, Cebrail Aleyhisselamın zikridir. Ebcet değeri-129 En az zikir sayısı-258 En fazla zikir sayısı-16641
Rızkın Kolaylaşması, Sıkıntıların, kederlerin açılması, Hapistekilerin kurtulması, Zalimlerin Gözlerinden gizlenmek için

Ya Latif (129 kere)

Şûrâ Suresi 19. Ayet
اَللّٰهُ لَط۪يفٌ بِعِبَادِه۪ يَرْزُقُ مَنْ يَشَٓاءُۚ وَهُوَ الْقَوِيُّ الْعَز۪يزُ۟ 


“Allâhu latîfun bi ibâdihî yerzuku men yeşâu, ve huvel kavîyyul azîz(azîzu).”

“Allah kullarına lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O kuvvetlidir, güçlüdür.”

Cebrail Aleyhisselam, okuduğu bir zikirdir. Hz. Meryem, Hz. İsa, bu esma ile lütfedilmiştir. O şekilde rivayet edilmektedir. Bu ismin başlıca bir kaç tecellisi,

Dileklerin kabulü
Astral seyahat yapmak
Nuranilerle görüşmek
Şifa vermek
Herkes tarafından sevilmek
Essalatü vessalamü aleyke ya seyyidi ya Rasulullah. Huz bi yedi kallet hıyleti, edrikni bi lutfike ve keremike ya sahibel lütfu vel ihsan. Ya rahmeten lil alemin.
Fazileti ve Sırları
Sıkıntılı bir durumdan, bir müşkilden kurtulmak isteyen kimse, 2 rekat namaz kılar ve her rekatta fatihadan sonra inşirah suresini okur, namazın sonunda yerinden kalkmadan 16.641 defa Ya Latif okursa ve dileğini, Cenab-ı Haktan dilerse hasıl olur inşallah.
Ya Latif ism-i şerifiaşk acısına karşı okunur, eğer okuyanın kalbindeki gereksiz bir sevgi, bir hevesse, ya da karşılıksız bir sevgi ve üzülüyorsa kalbinden bu sevgiyi çekip alır. (çokça tecrübe edilmiştir.)
Bu isme, devam eden kimse katına çıktı, büyüklerce makamlarında kabul görür ve işlerini halleder.
Her gün, 5 vakit namazın arkasından 129 Ya Latif okuyan kimse işlerini Allah’a havale ederse giriştiği her işte başarılı olur, zorluklar kolayca geçer, bela ve musibetlerden korunur.
“El-Latif” ism-i şerifi çok güçlü bir esmadır. Özellikle içinden çıkılmaz durumlara karşı okunur, konu neyle ilgili olursa olsun, ızdırabı dindiren bir isimdir ve olacak olan olaylara hayret edersiniz.
Zor bir işle karşılaşıp, nasıl çözemeyeceğini bilmeyen bir kimse, temiz bir kalp ve iyi niyetle (16.641) defa “Ya Latif” ism-i şerifini zikrederse ne problemi varsa halleder, sıkıntısı çözülür.
Rızık darlığı, geçim sıkıntısı, çeken bir kimse, (16641) kez okuyup arkasında halini Allah’a arz ederek dua ederse yüce Allah onun bu sıkıntısını çözer, rızkını genişletir.
“Allahu Latifun bi ibadihi yerzuku men yeşau ve hüvel kaviyyül aziz” Ayet-i Celilesini hergün dokuz defa okuyan kimse her işinde Allahu Teala’nın lütfuna mazhar olur. Öyle ki rızkı güzel ve kolay yollardan adeta ayağına gelir.
Kendisi için, hayırlı olduğuna inandığı bir iş için, (dilek için) (16641) defa okursa istediğini elde eder.
Bir kimse, her gün Ya Latif ismini besmeleyle birleştirerek, Bismillahi’l-Latif şeklinde (698) defa zikrederse her ne isteği varsa yerine getirilir.
Ya Latif ismini herhangi bir iş için okuyan kimseye (dilek için) havas alimleri önce ismin zikrini sonra Fatiha ve İnşirah surelerini ile iki rekat namaz kılıp arkasından da istediği şey için dua etmeyi tavsiye etmiştir, duanın kabul olacağı belirtilmiştir.

İçinde El Latif İsm-i şerifi geçen Kur’an ayetleri :
1-) Enam suresi 103. ayet
لاَّ تُدْرِكُهُ الأَبْصَارُ وَهُوَ يُدْرِكُ الأَبْصَارَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ
Okunuşu : Lâ tudrikuhul ebsâru ve huve yudrikul ebsâr (ebsâra) ve huvel lâtîful habîr (habîru).
Anlamı : Görme hassaları onu idrak edemez. Ve O, görme hassalarını idrak eder. Ve O, latiftir, her şeyden haberdardır.

2-) Hac suresi 63. ayet
أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَتُصْبِحُ الْأَرْضُ مُخْضَرَّةً إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ
Okunuşu : E lem tera ennallâhe enzele mines semâi mâen fe tusbihul ardu muhdarraten, innallâhe latîfun habîr (habîrun).
Anlamı : Allah’ın semadan su indirdiğini ve böylece yeryüzünün yeşerdiğini görmedin mi? Muhakkak ki Allah, Latif’tir (lütûf sahibidir), Habîr’dir (her şeyden haberdardır).

3-) Lokman suresi 16. ayet
يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَكُن فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ
Okunuşu : Yâ buneyye innehâ in teku miskâle habbetin min hardalin fe tekun fî sahratin ev fîs semâvâti ev fîl ardı ye’ti bihâllâhu, innellâhe latîfun habîr (habîrun).
Anlamı : Ey yavrum! Muhakkak ki o (amelin), bir hardal tanesi kadar dahi olsa ve o, bir kaya içinde veya göklerde veya yerde bile olsa, Allah onu, (kıyamet günü hayat filminde karşına) getirir. Muhakkak ki Allah; Latif’tir (lütuf sahibi), Habîr’dir (haberdar olan).


4-) Ahzab suresi 34. ayet
وَاذْكُرْنَ مَا يُتْلَى فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ وَالْحِكْمَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ لَطِيفًا خَبِيرًا
Okunuşu : Vezkurne mâ yutlâ fî buyûtikunne min âyâtillâhi vel hikmeti, innallâhe kâne latîfen habîrâ (habîran).
Anlamı : Ve evlerinizde Allah’ın ayetlerinden okunanları ve hikmeti zikredin. Muhakkak ki Allah; Latif’tir (lütuf sahibi), Habîr’dir (her şeyden haberdar).

5-) Şura suresi 19. ayet
اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْقَوِيُّ العَزِيزُ
Okunuşu : Allâhu latîfun bi ibâdihî yerzuku men yeşâu, ve huvel kavîyyul azîz (azîzu).
Anlamı : Allah, kullarına çok lütufkardır, dilediğini rızıklandırır. O, kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.

6-) Mülk suresi 14. ayet
أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ
Okunuşu : E lâ ya’lemu men halaka, ve huvel latîful habîr (habîru).
Anlamı : Yaratan (yarattığını) bilmez mi? Ve O; Latif’tir, Habîr’dir (haberdar olandır).

Ya Latif ism-i şerifi Duası ve zikirleri
Cübbeli Ahmet Hoca

Ya Latif Duası – 1
Ya Latif Duası – 1Ya Latif Duası – 2
Ya Latif Duası – 2
Ya Latif Duası – 3
Ya Latif Duası – 3


Ya Latif Duası – 4
Ya Latif Duası – 4


Allah’ın izniyle inşallah aşağıdaki dua okuma tertibi ile ne muradın varsa hasıl olur.

Temiz elbise giyinmiş olarak temiz ve tenha bir yerde 2 rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup 1000 defe “Yâ Lâtif” okuyup sonra 3 defe aşağıdaki dua okunur.

“Allahümme ente akrebü min külli kariybin ve ekremü min külli keriymin ve ecvedü min külli cevâdü ve ahfezu min külli hafiyzın ve eltafü min külli lâtiyfin es’elüke bismikel lâtifü en tüsahhıre li min halkıke men yakdı hâceti ve yedfe’u anni hasmi ve yüncini mimmen zalemeni ve âdâni bihakkıke yâ lâtifü yâ latifü yâ lâtifü eltafü bi ındeşşedâidi ve neccini minel mekâyidi küllihallahü lâtifün biıbâdihi yerzüku men yeşâü ve hüvel kaviyyül aziz”

Okuduktan sonra tekrar (1000) “Yâ Lâ Latif” okunur.Yine (3) defa yukardaki dua okunur. Böylece 16641 Ya Latif c.c her 1000 okumada 3 dua okuyarak bitirilir. En son 641 defa okunur ve 3 defa yine dua okunur. Ardından bir salavat 1 fatiha 3 ihlas süresi okunarak ne için dua edildiyse onun kabulü için dua edilir.


Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim