RAMAZAN’LA İNEN NUR

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımız konusu:RAMAZAN’LA İNEN NUR

RAMAZAN’LA İNEN NUR
Önünden en sevdiğin yemekler geçse de susuzluğunu giderebileceğin sürahi karşında dursa da seni tutan, nefsini tutan, bir tek şey var: Allah’ın RIZASI.
Sırf ALLAH için hayır diyorsun nefsine ve nefsin anlıyor ki sahipsiz değilmiş, bir Rabbi, bir terbiye edicisi, bir sahibi varmış… İstediği gibi hareket edemezmiş…

Nasıl ki uzun yolculuklarda RADAR olur, sizin ve umumun faydası için o had konulmuş ve hız kesme, istediği gibi gaza basamama neticesi, yönetici tarafından sizin iyiliğiniz için, bir yerlere çarpmamanız, kendinize zarar vermemeniz için var.

Aynı o şekilde de Oruç bir radar gibi, hızınızı kontrol edip frene bastırıyor; günahlara karşı, hatalara karşı, nefis ve şeytana karşı frene bastırıyor. Aslında biz oruç tutarken, oruç bizi tutuyor; aslında oruç tutarken biz sırat-ı müstakimdeki yerimizi tutuyoruz, oruç bizi iffet dairesinde edep dairesinde takva dairesinde tutuyor. Biz orucu tutarken aslında Habibullah olan Allah’ın ipini sapasağlam tutuyoruz!

Binler hikmeti var Ramazanla inen nurun. Kısa ömürde ebedi saadeti kazanmak isteyen biçare mümin günahlarının affını isterken bir müjde gibi iniyor Ramazan’da semadan! “Müjde sana insanoğlu! Bin aydan hayırlı kadir gecesiyle sana bir kadir kıymet veren Rabbinin huzurunda hayret ve muhabbetle secdeye eğil, eğilerek yüksel!

Müjde sana dualarınla aradığın affı Rahmanürrahim avuçlarına bıraktı, sakın ihmal etme.” diyerek en yüksek saadeti ıskalamamaya davet ediyor. Mevla Ramazan’ı hakkıyla değerlendirip bu davetlere hakkıyla icabet etmeyi nasip eylesin.

Önemli Not: Çınaraltı’nda her Ramazan olduğu gibi 30’da 30 Kadir Gecesi yakalama programı yapıp her gece sabahlıyor Kuran(Yasin, Fetih, Tebareke, Vakıa, Haşir, Nebe sureleri) Cevşen ve Risale-i Nur’dan İsm-i Azam dersleri yapıyoruz.

Geçen gün oturduk bir suredeki bir satırdaki harfleri saydık, 40 etti. 63 satır saydık, bu da surede 1200 civarı harf demek. Her harfe Ramazanda 1000 sevap rivayet ediliyor. 1.200.000 sevap sadece bir surede var inşallah. Her gece okunsa 30 kat ve Kadir gecesi 30 bin misliyle muazzam bir yekûn eder.

Elhamdülillah dedik. Tabiri caizse Allah affetmek istiyor, Ramazan’ı vesile etmiş. Akıllı ona denir ki bu fırsatı kaçırmasın, bedbaht ona denir ki buna gafil davransın!

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim