Muharrem Ayı fazileti ve yapılacak ibadetler

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımız konusu:Muharrem Ayı fazileti ve yapılacak ibadetler
Muharrem ayı İslam aleminde fazileti ve önemi çok mübarek bir aydır. Bu ayda tutulacak oruç, yapılacak ibadetler nelerdir? 
Muharrem Ayı fazileti ve yapılacak ibadetler
Muharrem Ayı fazileti ve yapılacak ibadetler
Muharrem ayı İslam aleminde fazileti ve önemi çok mübarek bir aydır. Bu ayda tutulacak oruç, yapılacak ibadetler nelerdir? Peki, muharrem ayının 9. ve 10. günü ne zaman idrak edilecek? 2022 Muharrem ayının ilk gecesi okunacak dua nedir? Hicri yılbaşı ne okunur? Yeni Hicri (İslami) yıla girerken hangi dua okunur? Hicri Yılbaşı duası Türkçe ve Arapça okunuşu.

İşte Muharrem ayı fazileti, aşure günü tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılar…

Muharrem Ayı Nedir?
Muharrem ayı Hicri aylardan ilki, Peygamberimizden ve Kuran’dan gelen bilgiler ile ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır

İslam aleminde önemli bir yere sahip olan Muharrem ayı, ilahi bereketin, keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Şehrullahi’l-Muharrem olarak anılan ay Allah’ın ayı demektir.

2022 Yılı için manevi olarak bolluk, bereket, şefaat ayı olan Muharrem Ayı 30 gün çeker.

Bütün İslam aleminin ve Müslüman aleminin Hicri Yeni Yılını Tebrik Eder, Hayırlara Vesile Olmasını Yüce Mevlamızdan Niyaz Ederiz. Yeni Hicri yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle yeni yılınız kutlu olsun.

Aşura Günü
Muharrem ayının onuncu gününe “aşura” günü denilir. Diyanet 2022 dini günler takvimine göre, bu sene aşure günü yani Muharrem ayının 10. günü 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk geliyor.

Muharrem Ayı Takvimi
1 MUHARREM 1444 / 30 Temmuz 2022 Cumartesi (Hicri Yılbaşı)
10 Muharrem 1444 (Aşure Günü) / 8 Ağustos 2022 Pazartesi
29 MUHARREM 1444 / 27 Ağustos 2022 Cumartesi (Muharrem ayının son günü)
Muharrem ayının 9. ve 10. günü ne zaman?
Muharrem ayının 10. günü aşure günü olması nedeniyle büyük önem arz etmektedir. Peygamber Efendimizin ‘Allah’ın ayı’ diye nitelediği Muharrem ayı bu sene 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü hicri yılbaşı ile başlıyor.

Hz. Peygamberin bildirdiğine göre yalnızca Aşûra günü değil, Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

7 Ağustos 2022 Pazar / 9 Muharrem 1444
8 Ağustos 2022 Pazartesi / 10 Muharrem 1444
9 Ağustos 2022 Salı / 11 Muharrem 1444
Muharrem Ayı Orucu
Muharrem ayının başlamasıyla birlikte Müslüman âlemi için Muharrem orucu tutulmaya başlanacak. Oruca niyet etmek için Ramazan orucundaki gibi imsak vakti, oruç açma vakti ise iftar yani akşam ezanı saatleri dikkate alınacak.

Bu yıl Muharrem ayının 10’uncu günü 18 Ağustos tarihine denk geldiği için, 17-18 ya da 18-19 Ağustos tarihlerinde oruç tutulabilecektir.

Sizde Muharrem orucu için bulunduğunuz il için imsak vaktine kadar sahur yapabilir ve akşam namazı vaktinde ise orucunuzu açıp iftar edebilirsiniz.


Ramazan ayından sonra Muharrem ayında tutulan orucun fazileti hakkında Peygamber Efendimizden rivayet edilen bir çok hadis vardır.

Ebû Hureyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm 202, 203., Ebû Dâvûd, Savm 56; Tirmizî, Mevâkît 207; Nesâî)

“Rasulullah (s.a.v) Zilhicce’nin dokuz günü, Aşure günü, her aydan üç gün ve ayın ilk Pazartesi ve Perşembesi oruç tutardı.” (Ebu Davud, Nesei)

Muharremin 10. Günü olan Âşure günü, eğer Cuma gününe denk gelirse, Perşembe günü oruç tutup Cuma günüde Âşure orucuna niyetlenmek gerekir. Çünkü Cuma günü oruca başlanmaz.

İbn-i Abbas R.A. den Peygamber Efendimiz buyuruyor ki

“Zilhiccenin son günü ile Muharrem’in birinci günü oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip, gelecek yıla oruçla başlamış olur. Allahü Teâlâ o kimsenin 50 yıllık günâhını affeder.”

Ebu Katade (r.a)’dan Rivayet edildiğine göre


Hz. Peygamber şöyle buyurdu:

“Arefe günü tutulan orucun bir sene önce ve bir sonraki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum. Aşure günü orucunun da bir sene önceki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.”(Müslim, Sıyam, 196).

Muharrem Ayı Fazileti
Muharrem Ayı’nın ilk günü yapılacak olan dualar

Muharrem’in ilk günü 360 kere Ayetel Kürsi okuyan ve her birinin başında Besmele çeken ve bu sayıyı tamamladıktan sonra

Allâhümme yâ muhavvilel ahvâli havvil hâlenâ ilâ ahsenil ahvâl. Bi havlike ve quvvetike yâ azîzü yâ müteâl. Ve sallallâhu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellem.

Anlamı :

Ey halleri değiştiren Allah’ım! Kendi kuvvetin ve kudretinle bizim halimizi hallerin en güzeline çevir. Ey Ulu ve Yüce olan! Duamızı kabul eyle. Allahu Teala, Efendimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) ve âl-i ashabına salat ve selam eylesin.

diye dua eden kişi istemedi her şeyden korunur. Denenmiş ve doğru çıkmış tesirli bir duadır.

Muharrem’in ilk 10 günü
Muharrem Ayının ilk 10 günü günde 3 kere bu dua okunur;

Allâhümme inneke sellatte aleynâ adüvven basîran bi uyûbinâ. Yerânâ hüve ve qabîluhû min haysü lâ nerâhüm. Allâhümme âyishü minnâ kemâ âyestehû min rahmetik. Ve qannıthü minnâ kemâ qannattehû min afvik. Ve bâid beynenâ ve beynehû kemâ bâ-adte beynehû ve beyne cennetik. İnneke alâ külli şey in qadîr.

Anlamı:

Ey Allâhım! Gerçekten Sen bize büyük bir düşman musallat ettin ki ayıplarımızı görmektedir, o ve zürriyeti bizim kendilerini görmediğimiz taraftan bizi görmektedir. Ey Allâhım! Onu rahmetinden ümitsiz bıraktığın gibi, bizden de ümitsiz bırak, ona affından ümit kestirdiğin gibi, bizden de ümit kestir ve onunla cennetinin arasını uzaklaştırdığın gibi bizimle onun arasını uzaklaştır.

Şüphesiz ki gerçekten Sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.

 

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim