YUNUS EMRE KİMDİR? HAYATI VE İTİKADI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Selamün Aleyküm Hikmet Fevzi Bereket , BuradaYUNUS EMRE KİMDİR? HAYATI VE İTİKADI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?Etiketler: Yunus Emre alevi midir?, Yunus Emre Kimdir? Hayatı ve İtikadı Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?, Yunus Emre Kimin öğrencisidir?, Yunus Emre.

Yunus Emre tasavvufun büyüklerinden olup Alevilikle alakası bulunmamaktadır.

Yunus Emre: (1241?-1321?)


Hayatı hakkında kesin bilgimiz yoktur. Son araştırmalara göre 1240/1241 ile 1320/1321 yılları arasında yaşadığı kabul edilmektedir. Şiirlerinden ve hayatı hakkında yazılıp anlatılagelen menkıbelere göre; iyi bir eğitim görmüştür. Taptuk Emre’nin dergâhına kapılanmış, orada tasavvuf terbiyesinden geçmiştir. Halkı irşad etmek amacıyla diyar diyar dolaştı. Şiirleriyle irşad görevini sürdürdü. Mevlânâ ile görüştü. Yıllar süren gurbet hayatından sonra doğduğu köye, Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy’e döndü. Orada vefat etti.

Sonradan burada kendisi için bir anıt mezar yapıldı. Anadolu’nun birçok yerinde kabri ya da makamı olduğu rivayetleri vardır. Yunus Emre, Türk edebiyatının en büyük şairlerinden biridir. Kendisinden sonra gelen pek çok şairi etkilemiştir. Kullandığı Türkçe, işlediği temalar, şiirindeki sadelik ve yalınlık, onun ne denli büyük bir şair olduğunu ispat etmeye yeter.

Bazı şiirlerinde aruzu da deneyen Yunus, asıl şiir kabiliyetini heceyle yazdığı ilahî, nefes ve semaî türü şiirlerinde ortaya koymuştur. Şiirleri bir çok araştırmacı tarafından derlenip toplanmış ve yayınlanmıştır. Dîvân’ının karşılaştırmalı metni Dr. Mustafa Tatçı tarafından basılmıştır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Selâmet Cevap YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

BAZI MERAK EDİLEN SORULAR:
BEN GÜZEL SANATLAR’DA OKUYORUM VE RESİM BÖLÜMÜNDEYİM AMA RESMİN DİNİMİZCE HARAM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. BEN RESMİ TAPMAK İÇİN YAPMIYORUM. BU ŞEKİLDE GÜNAH OLUR MU?

DUHA VE İNŞİRAH SURELERİNDE GEÇEN, “RABBİN SENİ BIRAKMADI VE SANA DARILMADI.”, “VE ANCAK RABBİNE YÖNEL.” GİBİ İFADELERİNDE, RABBİMİN BANA HİTAP ETTİĞİNİ DÜŞÜNEBİLİR MİYİM?

YAŞLI BABASINI KIZI BANYO YAPTIRABİLİR Mİ? DEDEM YAŞLI OLDUĞU İÇİN BANYO YAPAMIYOR, OĞULLARININ İKİSİ DE BANYO YAPTIRMIYOR, UTANIYORUM DİYORLAR. DEDEMİ ANNEM VE DİĞER KIZLARI BANYO YAPTIRIYORLAR. HEM DE ŞORT VEYA KÜLOT OLMADAN, ÇIRILÇIPLAK…

İSRA SURESİ 73. VE 75. AYETLER ARASINDA, ALLAH NEDEN PEYGAMBER EFENDİMİZİ ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE UYARMIŞTIR? PEYGAMBER EFENDİMİZ KÜFRE Mİ MEYLETMİŞTİR?

HIRSIZ OLANIN ELİNİN KESİLMESİ ÇALIŞAMAYACAĞI İÇİN ONU YENİDEN HIRSIZLIK YAPMAYA MECBUR ETMEYECEK MİDİR? BU NASIL CAYDIRICILIK OLUR?

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim