BABASININ ANNESİ” HZ. FÂTIMA

Selamün Aleyküm Hikmet Fevzi Bereket , Burada


BABASININ ANNESİ” HZ. FÂTIMA
Hz. Fâtıma Allah Resûlü’nün “babasının annesi” diye sevdiği en küçük kızıydı. Zira babasına çok düşkün olan Hz. Fâtıma, babasının zor zamanlarında bir anne şefkatiyle yardımına koşmuştu her zaman. Hz. Peygamber’in Kâbe’de müşrikler tarafından üzerine deve işkembesi döküldüğünde üstündeki pislikleri temizleyen, Uhud’da dişi kırıldığında yaktığı hasır parçasının külüyle yüzündeki yaraya bastırıp kanını dindiren o olmuştu. Allah Resûlü de aynı şekilde kızına çok düşkündü. Hz. Âişe, baba kızın birbirine düşkünlüklerini şöyle anlatmıştır: “Resûlullah’a (s.a.s.) tavır, hâl ve davranış bakımından Fâtıma’dan daha fazla benzeyen birini görmedim. Fâtıma onun huzuruna girdiği zaman Resûlullah ayağa kalkar, onun elini tutar, onu öper ve kendi yerine oturturdu. Resûlullah Fâtıma’nın yanına girdiği zaman da o (aynı şekilde) hemen ayağa kalkar, babasının elinden tutar, onu öper ve kendi yerine oturturdu.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 143, 144) - “BABASININ ANNESİ” HZ. FÂTIMA

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim