Apple Geliştirici (Developer) Hesabı Nasıl Açılır?

Selamün Aleyküm Hikmet Fevzi Bereket , BuradaUygulamanızı Apple App Store’da yayınlamak istiyorsanız öncelikle bir Apple Geliştirici (Developer) Hesabı açmanız gerekiyor. Apple Geliştirici Hesabı açmak için Apple’a her yıl 99$ ödemeniz gerek.

Apple Geliştirici Hesabı açarken yapmanız gerekenler:

Öncelikle https://developer.apple.com/programs/ adresine gidin ve sağ üstte bulunan Enroll butonuna tıklayın.Açılan ekranda en altta yer alan Start Your Enrollment butonuna basın.Sonraki ekranda size Apple ID (Apple Kimliği) ve şifre bilgileriniz sorulacak çünkü Apple Geliştirici Hesabı yaratmak için bir Apple ID’nizin olması lazım.

Apple ID yaratmak için ekrandaki Apple Kimliğiniz yok mu? Şimdi oluşturun butonuna tıklayın.

Bu alanda sizden isim, soy isim, doğum tarihi ve e-posta gibi kişisel bilgileriniz istenir.

Apple ID kısmına, asla kapanmayacak bir e-posta adresi yazmalısınız çünkü bundan sonraki adımlarda sizinle tüm iletişim, bu e-posta üzerinden sağlanacak. Sizden istenilen bilgilerinizi de doldurduktan sonra Devam butonuna tıklayın.

Sonrasında ise Apple e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderecek ve karşınıza gelen yeni ekranda, bu kodu kullanarak e-posta adresinizi doğrulamanız istenecek. Gelen kodu ilgili alanlara yazdıktan sonra Devam butonu aktif hale gelecek, tıklayarak ilerleyin.


Bir sonraki adımda da, karşınıza çıkan Apple Geliştirici Sözleşmesi’ni onaylamanız gerekiyor. Sözleşmeyi okuduktan sonra 1. kutucuğu işaretleyerek Submit‘e tıklayın. Eğer Apple Geliştiricileri’ne yönelik son haberleri almak istiyorsanız 2. kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Fakat bu seçenek, isteğe bağlı; o yüzden bu kutucuğu işaretlemeden de bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Submit butonuna tıkladığınızda Apple ID’niz oluşturulmuş oluyor. Böylece Developer hesabı açmaya devam edebileceksiniz. Developer hesabı açarken, oluşturduğunuz Apple ID’nizin iki faktörlü doğrulamaya sahip olması gerekiyor. İki faktörlü doğrulama içinse bir Apple cihaza ihtiyacınız olacak. İki faktörlü doğrulama nasıl yapılır öğrenmek için buraya tıklayın.

İki faktörlü kimlik doğrulama, başka biri parolanızı bilse bile hesabınıza erişilmesini engellemek için tasarlanmıştır. İki faktörlü kimlik doğrulamayla hesabınıza yalnızca iPhone, iPad veya Mac’iniz gibi güvendiğiniz aygıtlar üzerinden erişilebilir.
Apple, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini geliştirmeden önce kullanıcılarına iki aşamalı doğrulama teknolojisini sunuyordu. Hesabınızda hangi sistemin aktif olduğunu öğrenmek ve gerekli ayarları yapabilmek için Apple’ın destek dokümanından faydalanabilirsiniz.
Halihazırda iki faktörlü doğrulamaya sahipseniz ya da etkinleştirdiyseniz sırada hesap türünü belirlemek var. https://developer.apple.com/enroll/ adresine giderek Apple ID’niz ile giriş yapın.

Bu aşamada size, bireysel hesap mı şirket hesabı mı açmak istediğiniz soruluyor. Bireysel kullanıcıysanız Individual’ı seçmelisiniz. Eğer şirket ya da kurumsal bir hesap olacak ise Apple Kurumsal Geliştirici (Developer) Hesabı Nasıl Açılır? makalemizi inceleyebilirsiniz. Eğer şirket için hazırlanan bir uygulama kişisel hesap ile yayınlanmak istenirse Apple tarafından kabul edilmemektedir.

Kullanacağınız hesap tipini Individual seçtikten sonra Continue butonuna tıklayın.
Ödeme ekranına gelmeden önce Apple sözleşmesini kabul etmeniz istenecek. Kutucuğu işaretleyerek sözleşmeyi kabul ettiğinizi ve yasal reşitlik sınırının altında olmadığınızı onaylamış olacaksınız. Daha sonra Continue butonuna tıklayın.


Bir sonraki adımda, Apple Geliştirici Programı’na üye olmak için ödemeniz gereken yıllık tutar ve kayıt numarasını içeren bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Karşınıza çıkan bilgileri doğruladıktan sonra Purchase butonuna tıklayın.


Bu adımda güvenlik amacıyla tekrar kullanıcı adı ve şifreniz sorulabilir. Bilgilerinizi girip devam ettikten sonra ödeme bilgilerinin istendiği ekranla karşılaşacaksınız. Ekranda yer alan fatura adresi ve kredi kartı bilgilerini doldurduktan sonra Siparişinizi Gözden Geçirin butonuna tıklayın


Son aşamada her şeyi kontrol ettikten sonra onay kutucuğunu işaretleyip Şimdi Sipariş Ver butonuna tıkladığınızda ödemeyi gerçekleştirmiş olacaksınız. Hesabınız böylece onaylanmayı bekleyecek.

Onay sürecinde bazı bilgileri doğrulamak için Apple, sizden kimi belgeleri fakslamanızı isteyebilir. Eğer sunduğunuz bilgi ve belgelerde herhangi bir sorun yoksa hesabınız açılır ve üyelik onayınız size e-posta yoluyla iletilir.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim