Rabbim kolaylaştır zorlaştırma. Rabbim, işlerimi hayırla sonuçlandır. | Dualar, Şifa duası Rabbi yessir velâ tüassir Rabbi temmim bi'l-hayr Rabb'im, kolaylaştır zorlaştırma. Rabb'im, işlerimi hayırla sonuçlandır.

Selamün Aleyküm Hikmet Fevzi Bereket , Burada

Rabbim kolaylaştır zorlaştırma. Rabbim, işlerimi hayırla sonuçlandır. | Dualar, Şifa duası ...
Rabbi yessir velâ tüassir Rabbi temmim bi'l-hayr Rabb'im, kolaylaştır zorlaştırma. Rabb'im, işlerimi hayırla sonuçlandır.
Rabbim kolaylaştır zorlaştırma. Rabbim, işlerimi hayırla sonuçlandır. | Dualar, Şifa duası  Rabbi yessir velâ tüassir Rabbi temmim bi'l-hayr Rabb'im, kolaylaştır zorlaştırma. Rabb'im, işlerimi hayırla sonuçlandır.
Rabbi Yessir "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr" şeklinde okunur. Allah'ım senin sonsuz merhametin ve yardımın olmadan ben bu işi yapamam. Allah'ım bütün hayırlı işlerimi zorlaştırma, kolaylaştır, ilmimi artırarak yaptığım işleri bana ve çevreme faydalı kıl, ve işlerimi en hayırlı şekilde sonuçlandır.

Bir işe başlarken ilk önce besmele çeker, besmelenin arkasından da Rabbi Yessir duasını okursak manevi rahatlığı ve işlerimizdeki kolaylığı hissedebiliriz. Çünkü Rabbi Yessir duası anlamına baktığımızda ne kadar manalı olduğunu görebilir ve Allah’ın adıyla işe başlamanın huzuruna kavuşabiliriz.

Rabbi Yessir Duası (kısa)
Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

Rabbi Yessir Duasının Anlamı
Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır

Bu dua, Kuran’da geçen bir sure veya ayet değildir. Bir işe başlamadan önce işlerimizi kolaylaştırmak için okunan ve okunduğu zaman insana ferahlık ve manevi rahatlık veren bir duadır. Bir nevi besmele çekmek gibi, Rabbi yesir duası da Allah’tan yardım dilemektir.

Özellikle kısa ve kolay olduğu için çocuklara da öğretilen ilk dualardan biridir. Çocuklar bu duayı hemen ezberleyebilir ve devamlı okuyarak alışkanlık haline getirebilirler.

Rabbi Yessirin Okunuşu (uzun)
Rabbi Yessir ve la tüasir, Sehlil Aleyna bi fadlike ye müyessir, Rabbi zidne ilmen ve fehmen nafian, Ve temmim bil hayri.

Rabbi Yessirin Anlamı
Allah’ım senin sonsuz merhametin ve yardımın olmadan ben bu işi yapamam. Allah’ım bütün hayırlı işlerimi zorlaştırma, kolaylaştır, ilmimi artırarak yaptığım işleri bana ve çevreme faydalı kıl, ve işlerimi en hayırlı şekilde sonuçlandır.

Dua etmek Allah’a bir yalvarma, yakarma, ondan bir şeyler istemek demektir. Dua kul ile Allah (c.c) arasındaki bir iletişim şeklidir. Bu nedenle çocuklarımız küçük yaşta Allah’ın varlığını ve Allah’a dua etmeyi öğretmemiz gerekir. Bunları öğretirken de kolay, kısa ve anlamını da kavrayabilecekleri dualardan başlamak önemli. Rabbiyessir duası da bu dualardan biridir.

Peygamber Efendimiz (Sav) bir hadisinde şöyle buyurmuştur;

“Allah’a duadan daha üstün bir şey yoktur.” (İbn Mace)

Kelime Anlamı
Kısa bir dua olduğu için kelime kelime olarak da ne demek olduğunu, anlamlarını kolaylıkla bilebilirsiniz.

“Rabbi yessir” ; Rabbim kolaylaştır
“Vela tuassir” ; Zorlaştırma
“Rabbi temmim bil hayr” ; Rabbim hayırla sonuçlandır. Amlamlarına gelmektedir.

Bu dua namazlarda okunmaz, namaz dualarından değildir. Sadece bir işe başlarken hayırlara vesile olmasını isteyeceğimiz ve işe başlarken tavsiye edilen güzel ve anlamlı bir duadır.

Örnek olarak bu duayı, bayanlar bir yemeğe başlarken besmele çekip arkasından duayı okuyabilirler, sürücüler yolculuğa çıkarken, öğrenciler sınavlara girerken, yeni bir işe başlarken, doktorlar bir ameliyata başlarken rabbi yessir duasının okuyabilirler. Allah’a sığınarak bir işe başlamak, başlarken kazanmak demektir.

Dünya ile ilgili veya ahiret ile ilgili meşru olan her işe Allah’ın adını anarak başlamak biz müslümanların görevlerinden biridir.

“Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.” (Hadis; Beyheki)Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim