Kars Tarih ve kars gezilecek yerler

 Buradan Kars'ın daha detaylı atacağız inşallah

Kars Tarih ve kars gezilecek yerler

Kars
Vali :Türker ÖKSÜZ
Nüfus:284923
Yüz Ölçümü:9442,00 km 2 İlçe Sayısı: 7
Belediye Sayısı:9
Belde Sayısı:1
Köy Sayısı:382
Kısa kısa notlar

Kars kökeni nedir?

Kars merkez ve köylerde Türk nüfus çoğunluktur. Yine Susuz ilçesinde Türk nüfus çoğunluktur. Ancak burada da ciddi oranda Kürt nüfusu vardır. Merkezde Türk nüfus çoğunlukken Kürt köyleri birkaç tane daha fazladır.25 Eyl 2019

https://www.etnikce.comKARS nasıl bir yer?


Kars, Türkiye'nin en ucunda, en doğusunda gizemli bir atmosfere sahip. ... Kış aylarında çok soğuk dönemler yaşayan Kars, ülkenin en soğuk şehirlerinden biri. Ülkenin ilk karının yağdığı ve ilk güneşinin doğduğu şehir olarak bilinen Kars, iklim özellikleri ile doğunun incisi niteliğinde bir öneme sahip.13 Şub 2018Kars Tarih ve kars gezilecek yerlerBaltık Mimarisi

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Kars 40 yıl Rus işgalinde kalmıştır. Ruslar 1878 yılından 1918 yılına kadar şehirde yeni bir imar çalışması başlatmışlardır. Ruslar askeri vilayet olarak ilan ettikleri Kars ilindeki yeni imar çalışmaları sırasında bu günkü Yusufpaşa, Ortakapı ve Cumhuriyet Mahallelerinin merkezini oluşturduğu yeni bir şehir planını kurmuşlar. 

Özellikle 1706 yılında Rusya’nın kuzeyinde Baltık denizi tarafında uygulanan bir mimari anlayışı Kars’a uygulamışlar. 1882’lı yıllarda Hollanda’dan getirdikleri mühendislere yaptırarak şehirdeki imar çalışmalarına hız vermişlerdir.  

Yeni şehir planı birbirini dik kesen ızgara planlı caddelerden oluşmuştur. Bu geniş caddelerin üzerine 1890 yılından başlayarak 1917 yılına kadar Baltık mimari tarzında düzgün kesme bazalt taşından tek katlı, iki katlı nadir olarak da üç katlı binalar yapmışlardır. Bu binaların giriş cepheleri yalancı sütunlar, bordür kabartma taşlarla süslenmiş olup iç mekanları genelde uzunca bir koridor etrafına iç içe açılan oda ve salonlardan oluşmuştur.   

Binaların iç mekanlarında dikkati çeken bir başka özellik şömine biçiminde PEÇ adı verilen ısıtma sistemidir. Baltık mimari tarzında yaptırılan bu taşınmazlardan 190 tanesi günümüzde tescil edilerek koruma altına alınmış olup, koruma altına alınan taşınmazların büyük bir kısmı şahısların mülkiyetinde konut olarak kullanılmakla beraber bir kısmı işyeri, bir kısmı da resmi kurum olarak kullanılmaktadır.  

Ebul Hasan HarakaniKars
Bilgi eklemek için bizimle iletişim kurunuz


Kars'ın diğer fotoğrafları
Kars Hava Durum Tahmini
+15
°
F
+16°
+
Kars
Çarşamba, 19
Perşembe
+14° -5°
Cuma
+14° -6°
Cumartesi
+10° -8°
Pazar
+13° -3°
Pazartesi
+12° -3°
Salı
+13° -2°
7 Günlük Hava Tahmini
Kars Namaz vakitleri

Kars namaz vakitleri ve Kars ezan saatleri T.C Diyanet İşleri Başkanlığı fetvalarına uygun olarak, matematiksel yöntemlerle hesaplanmaktadır.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim