Bediuzzaman Said Nursi

 

Gençlik Rehberi


Gençlik Rehberi

Bediuzzaman Said Nursi


Bediüzzaman Hazretleri, Gençlik Rehberi'ne yazdığı Önsöz'de Huve Nuklesi nin derin olduğunu, herkesin birden kavrayamayacagini, fakat naturalist (yaratmayı tabiata vererek Allah'i inkâr eden) felsefenin ve inkárciliğin temel taşını parça parça ettiğini, bu yüzden inatçı filozoflar bile hayretler içinde bırakıp, çoklarını imana getirdiğini söylüyor Hem Hüve Nuktesi'nin bir anahtar olması ile misal aleminin açıldığını, misal âlemindeki mânevî seyahatin de bir anahtar olmasıyla âhiretin bir sinemasının aynelyakin yani gözle görür derecode görülmuş olduğunu ifade ediyor


Daha sonra Hüve Nüktesi'nın sonuna eklenecek şu parçayı yazıyor "Gördüm ki, âlem-i misal, nihayetsiz fotoğraflar ve her bir fotoğrat hadsız hadisât-1 dünyeviyeyi aynı zamanda hiç kanştırmayarak alıyor. Binler dünya kadar büyük ve geniş bir sinema-yı uhreviye ve faniyatin fani ve zâil hållenni ve vaziyetlerini ve geçici hayatlarının meyvelerini sermedi temâşâgâhlarda ve cennette saadet- ebediye ashablarna da dünya maceralarını ve eski hâtiratlarını levhalarıyla gözlenne göstermek için pek büyük bir fotoğraf makinası olarak bildim."


Gençlik Rehberinde bulunan Hüve Nüktesi'ni dikkatlice okuyanlar imanlarının kuvvetlendiğini ve "Cenâb-ı Hak nasıl bir anda milyonlarca konuşmalan sesleri duyabilir ve binlerce duaya anında karşılık verebilir?" şeklindeki itirazh sorunun cevabının verildiğini anlayacaklardır.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim