TESPİH - Tespih

 

TESPİH - TespihSuphanallah’ kelimesini söyleyerek Allah’ı tazim etmektir. Bu itibarla, sayı ile ibadet sözlerini tekrar amacıyla kullanılan özel bir ifadedir. Kur’an-ı Kerim’de bir kulluk vazifesi olarak ‘tespih’ sık sık hatırlatılır. Bir zikir vasıtası olan tespih; kültürümüzde ayrıca bir sanat dalı olarak karşımıza çıkar. Nadir ve güzel taşlardan veya rengi ve kokusu güzel ağaçlardan yapılmış ortası delik ufak toparlakların bir ipliğe dizilmesiyle ortaya çıkan bu sanat, özellikle Osmanlılar döneminde gelişmiş ve 19. yüzyılda doruk noktasına ulaşmıştır. Bu işle uğraşan sanatkârlar yalnız tespihleri değil, inanç dünyalarının bütün yapı ve gereçlerini sanatsal zevkleri ile bezemiş, bu sayede de sanat dünyasına fevkalade güzel, hünerli ve zevkli eserler sunmuşlardır. İslam dünyasının en güzel işçiliğe ve kaliteye sahip tespihleri bu işi yapan ustaların mahareti ile İstanbul’da yapılmıştır.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim