İSİM TERCİHİNDE BULUNURKEN… -


Dünyaya merhaba diyen bebeğin ilk hakkı güzel bir isimdir. Peygamberimiz, “Siz kıyamet günü kendi isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse güzel isimler koyun.” (Ebu Davud, Edep, 61) diyerek dünyada olduğu gibi ebedî âlemde de ismin önemli olduğuna işaret eder.##Adını koyarken çocuğumuza sadece bir isim vermeyiz aslında. Koca bir kültürün, geçmişin ve geleceğe dair umutlarımızın kodlarını da aktarırız bu yolla. Bu bağın kurulması için çocuğa isminin anlamı, neden bu ismin seçildiği konusunda bilgi verilmeli ve ona hitap ederken adı eğilip bükülmemelidir. Peygamber Efendimizin isim koyarken ya da değiştirirken o kişide görmek istediği özelliği dillendirdiğini söyleyebiliriz. Hz. Fatıma ile Hz. Ali’nin oğulları Hasan dünyaya geldiğinde ona ‘savaş’ anlamına gelen ‘Harp’ ismi verilmişti. Allah Rasûlü bunu öğrendiğinde onu anlamı ‘güzel’ olan Hasan ismiyle değiştirmişti.##Anne baba isim seçerken çok dikkat etmeli, sırf farklı olsun, kulağa hoş gelsin diye yavrusuna anlamsız ya da manası hoş olmayan bir isim vermemelidir.

1 Yorumlar

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim