ŞÜKREDEN BİR KUL OLMAYAYIM MI?
- Allah Resûlü (s.a.s.), “gözümün nuru” şeklinde vasıflandırdığı namaz ibadetine büyük ehemmiyet vermiştir. (Nesâî, Işrâtü’nnisâ 1) Resûlullah, namazı Rabbinin huzurunda olduğunun şuurunda olarak, huşû içerisinde kılardı. Geceler boyu gözyaşları içerisinde onun namaz kılışına şahit olup da etkilenmemek mümkün değildi. Nitekim onun sevgili eşi Hz. Âişe, onun kıldığı namazların mahiyetini anlatan rivayetler nakletmişti. Bunlara göre Allah Resûlü, gece olduğunda, sevgili eşinin de iznini alarak Rabbinin huzuruna durmak için kalkar, saatlerce kıyamda durarak namaz kılardı. Hatta uzun süre ayakta kalmasından dolayı ayakları şişerdi. Onun bu durumuna şahit olan Hz. Âişe, merakla Resûlullah’a şu soruyu yöneltti: “Yâ Resûlallah! Allah senin geçmiş ve gelecek bütün günahlarını bağışladığı halde niçin bu kadar meşakkatle ibadet ediyorsun?” Allah Resûlü ise şu veciz cevabıyla hayatının gayesini özetlemiş oldu: “Şükreden bir kul olmayayım mı?” (Buhârî, Tefsir, 2)


Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim