SABIR VE TEVEKKÜL PEYGAMBERİ HZ. YÂKUB


- Hz. Yâkub, Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İshak’tan olan torunudur. Babasının vefatının ardından risâletle görevlendirilen Hz. Yâkub, Ken’ân diyarında yaşıyordu. Daha sonra kendisi gibi peygamberlik göreviyle şereflendirilecek olan oğlu Hz. Yusuf’u çok seviyor, onun üzerine titriyordu. Bu evlat sevgisi Hz. Yâkub’un en büyük imtihanı oldu. Zira onun Yusuf’a gösterdiği sevgiyi ve ilgiyi kıskanan diğer oğulları Yusuf’tan kurtulmak için aralarında anlaştılar.  Bir plan kurarak baba oğlu birbirinden ayırdılar. Yusuf’un kanlı gömleğini babalarına getirip “Onu, kurt yedi.” dediler. Hz. Yâkub oğlu Yusuf’un hasretiyle yıllarca yanıp tutuştu. Kederinden gözlerine ak düştü, görmez oldu fakat o sabır ve tevekkülü hiçbir zaman elden bırakmadı. Aradan geçen uzun zamanın sonunda Allah Teâlâ Hz. Yâkub’u önce Yusuf’un gömleğinin kokusuyla gözlerine, sonra da Yusuf’una kavuşturdu.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim