Peygamber Ahlakı ve Çocuklar - Ailede sünneti yaşama ve yaşatma


anne babanın uhdesine verilmiş bir görevdir. Bundan ötürü anne ve babanın, Rasul-i Ekrem’in sünnetlerini çocuklarına yaşatabilmeleri için emek sarf etmeleri gerekiyor. Malumdur ki; davranış oluşturma bir eğitim işidir ve eğitime küçük yaştan başlamak gerekir. Çocuğa, yemeğini hangi elle yiyeceği, eve girince ne söyleyeceği gibi sünnete uygun birtakım davranışlar erken yaşlardan itibaren öğretilirse; çocuk, bu davranışları kazanmış olur. Esasen bu, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in metodudur. Zira o, çocuklara selam vermeyi ihmal etmeyerek (Müslim, Selam, 5) ve yemeğin nasıl yeneceğini (Buhari, Et’ıme, 28) öğreterek bazı davranışların çocukluktan kazanılmasını arzu ederdi. Onun ümmeti de bu tavsiyelerini emir telakki etmiş ve Anadolu’muzun tabiriyle “ağzı dualı” insanlar yetişmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.) konuşmaya başlayan çocuklara, “La ilahe illallah” gibi kısa tevhid cümlelerini ezberletirdi. Biz de çocuklarımıza bazı zikir ve duaları bu şekilde ezberletebileceğimiz gibi oyunu bir öğretim metodu olarak kullanıp duaları öğrenmeyi zevkli hâle getirebiliriz.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim