MÜSLÜMANLARIN ÂDİL HALİFESİ HZ. ÖMERHz. Ömer Müslüman olmadan önce sert mizacı ve korkusuzluğu nedeniyle herkesin kendisinden çekindiği bir kimseydi. Bununla birlikte Hz. Peygamber onun İslam’ı kabul etmesini gönülden arzuluyordu. Sonunda Allah Teâlâ, elçisinin duasını kabul eyledi. Hz. Ömer risâletin altıncı yılında İslam’ı kabul etti. Buna Allah Resûlü kadar Müslümanlar da sevindi. Zira onun varlığı İslam’a ve Müslümanlara kuvvet sağlayacaktı. Hz. Ömer Müslüman olduktan sonra, Hz. Ebû Bekir’in ardından Allah Resûlü’nün en yakın arkadaşı oldu. Kendisi de Resûlullah’a öylesine içten bağlanmıştı ki, kimsenin onu üzmesine tahammül edemiyordu. Hz. Peygamber’in vefatından sonra Hz. Ebû Bekir’in iki yıl süren halifeliğinin ardından Hz. Ömer Müslümanların ikinci halifesi oldu. Kendisine tevdi edilen bu önemli görevin mesuliyetini hissettiği için her zaman adil bir yönetici olmaya gayret gösterdi. Bu nedenle onun ismi hep adaletiyle anılır oldu.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim