KUSURLARI ÖRTMEDE GECE GİBİ OL
Müminlerin din kardeşliği çerçevesinde diğer müminlere karşı bir takım sorumlulukları vardır. Bunlardan birisi de, mümin kardeşinin ayıp olarak nitelenen tutum ve davranışlarının duyulmasına ve yayılmasına engel olmaktır.##Müslüman kardeşinin kusurlarını örtmek suretiyle onun toplum içinde kınanmasını ve ayıplanmasını önleyen mümin, bu davranışına hem dünyevî hem de uhrevî bir karşılık bulacaktır: “Kim dünyada bir Müslüman kardeşinin ayıbını örterse Allah da o kimsenin dünya ve ahirette ayıplarını örter.” (Tirmizi, Birr, 19). Buna mukabil kim de müminlerin kusurlarını araştırıp açıklarsa Allah da onun kusurlarını ortaya çıkarıverir (Ebu Davud, Edeb, 35). Mümin ayrıca kendi kusurlarını da teşhir etmemeli, bunun yerine tövbe etmek ve iyilik yapmak suretiyle kötülüklerini telafi etmelidir (Tirmizi, Tefsîr, 11).##Mümin, Mevlana’nın deyişiyle kusurları örtmede tıpkı gece gibi olmalıdır. Başkalarınınkiyle değil kendi kusurlarıyla uğraşmalı ve insanlara nasıl davranıyorsa, Allah’ın da kendisine öyle davranacağının bilincinde olmalıdır.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim