İHLÂS SÛRESİ VE ES-SAMED İSMİ CELİLİÜbey b. Ka‘b’ın naklettiğine göre müşrikler Hz. Peygambere “Ya Muhammed! Bize tanıt.” dediler. Bunun üzerine Allah Teala İhlâs sûresini indirdi: “De ki: O Allah tektir, Allah Samed’dir. O doğurmamış ve doğmamıştır. Hiçbir şey O’na denk değildir.” (İbn Hanbel, V, 133). Tevhid inancının özünü barındıran bu sûrenin ikinci ayetinde Allah’ın hiçbir şeye muhtaç olmadığı bildirilmiştir. Âlemlerin Rabbi’nin hiçbir şeye muhtaç olmayıp bilakis her şeyin O’na muhtaç olduğunu anlatan ismi es-Samed’dir. O, âleme muhtaç değil, âlem O’na muhtaçtır. Her isteğimizi her dileğimizi O’ndan isteriz. Çünkü O, Ğaniyy olandır. Sûrenin üçüncü ayetinde O’nun doğurmaktan da doğmaktan da beri olduğu bildirilmektedir. Doğmuş olmak da doğurma özelliğine sahip olmak da başka varlıklara ihtiyacı gerekli kılar ve yaratılmışlara ait özelliklerdir. Oysa her türlü isteğin kendinden isteneceği, her türlü sıkıntıda kendisine müracaat edilecek olan Allah Teala, yaratılmışlara mahsus olan ve başkalarına ihtiyaç duymayı gerektiren tüm bu özelliklerden uzaktır, es-Samed’dir O.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim