BENLİĞİ/NEFSİ SORGULAMA
Nefsi sorgulama, iç kritik, içe dönüştür. İçimizdeki ben ile hesap günü gelmeden önce hesaplaşmaktır. Bu sebeple nefsin yaptığı kötülüklerden pişmanlık duyması, kendi kendisini yargılayıp kınaması ve kendisini düzeltmeye çalışması takdir edilecek bir tutumdur. Nitekim Yüce Allah, kendini kınayan nefse yemin ederek bu sürecin önemine işaret etmiştir. (Kıyâmet, 75/2) Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) de akıllı kişinin nefsini küçük görüp kendini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan kimse olduğunu; hâline acınacak kimsenin ise nefsinin arzularına uyan ve Allah’tan bağışlanma uman kimse olduğunu söylemiştir. (Tirmizî, Kıyâmet, 25) Unutulmamalıdır ki, kişinin en acımasız düşmanı, nefsidir ve nefisle mücadele düşman ile mücadeleden daha zordur. Nefsi sorgulamada ilk önce Yüce Allah ile ilişkilerimiz sorgulanmalıdır. Yüce Allah’ın ortaya koyduğu aşkın değerlerin hayatımızın merkezine oturtup oturtmadığımız gözden geçirilmelidir. Çünkü Rabbimiz ile iletişimimiz sorgulanmadan toplum, çevre ve eşya ile ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde yürütmek mümkün değildir.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim