“ANA GİBİ YAR OLMAZ”Atasözleri ve deyimlerimiz kültürel hazinelerimizdir. Bu zenginliğin gerçek sahibi halkımızın, kültürümüzde yer alan bazı bilgi, tecrübe ve değerleri zamanla evirerek yeniden yorumladığı olmuştur. Bu yorumlardan bir tanesi de “Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz” sözüdür. Sözün aslı “Ane gibi yar” şeklindedir. Ane, Bağdat’ta bulunan ve etrafı sarp uçurumlarla çevrili bir “yar”ın adıdır. Tehlikeli yamaçlarıyla Bağdat’a gidenlerin korkulu rüyasıdır. Bu tehlikenin büyüklüğüne Bağdat’ın eşsiz güzelliğini koşan halk irfanı “Ane gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz” diyerek iki eşsizliği yan yana vurgulamıştır. Fakat zamanla yeni anlamlar kazanan bu söz, anaya sevgiyi ve hürmeti ibadet kabul eden milletimizin gönlünde “Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz”a dönüşmüştür.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim