İlk ezanı okuyan sahabî olan Bilâl-i Habeşî,


CENNETE ULAŞTIRAN İKİ AMEL - İlk ezanı okuyan sahabî olan Bilâl-i Habeşî, Hz. Peygamber’in müezzini olmasıyla meşhur olmuştu. Güzel sesiyle okuduğu ezanların yanında namaza olan düşkünlüğü ile de bilinen Hz. Bilâl ile Sevgili Peygamberimiz arasında bir sabah Bilâl’in cennetle müjdelenmesi anlamına gelen şu diyalog yaşandı: Allah Resûlü, bir sabah Hz. Bilâl’e, “Ey Bilâl! Bana Müslüman olduğun dönemde işlediğin ve çok faydasını umduğun bir amelini söyle! Zira ben bu gece cennette önümde senin nalınlarının sesini işittim!” buyurdu. Bilâl-i Habeşî ise buna layık olmasının sebebini abdest ve namaza olan düşkünlüğüne bağlayarak şunları söyledi: “Doğrusu benim işlediğim ve en çok faydasını umduğum amel, gecenin veya gündüzün bir saatinde tertemiz pak lanıp sonra da o temizlikle Allah’ın bana takdir ettiği kadar namaz kılmamdır.” (Müslim, Fedâilü’s-sahâbe, 108)

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim