İbadete niyet ederek bir mescidde veya mescid hükm


İTİKAF - İbadete niyet ederek bir mescidde veya mescid hükmündeki bir mekânda inzivaya çekilmeye “itikaf ” denir.##İtikafta yeme, içme gibi doğal bazı ihtiyaçların karşılanması dışında dünya işleri ile meşgul olunmaz. Daha çok ibadet, tefekkür ve Allah’ı zikir ile vakit geçirilir. Mescid içinde giderilmesi mümkün olmayan zaruri ihtiyaçların karşılanması için dışarı çıkılabilir. Bu tür hâllerin dışında, itikafta iken mescid ya da mescid hükmündeki mekândan dışarı çıkılmaması gerekir.##İtikaf, Allah’a yakınlaşmak için bir vesiledir. İtikaf müddetince dünya nimetlerinden uzaklaşan insan, dünya ve ahiretin anlamı, varlığın hikmeti, hayatın istikameti hakkında düşünme fırsatı yakalamış olur.##Peygamber Efendimiz, Medine’ye hicret ettikten sonra, her yıl Ramazan ayının son on gününü itikafa girerek geçirmiştir (Buharî, İtikaf, 3). Peygamberimizin bu uygulaması, Müslümanlar arasında da yaygınlık kazanmıştır.##Kadir gecesini, Ramazanın son on gününde aranmasını tavsiye eden hadislerden dolayısı bu günlerde itikafa girmek, Kadir Gecesi’nin ihyası için de bir imkân sunar.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim