Ecdadımız, asırlar boyunca ruhlarındaki iman ve il


GELENEKSEL İSLAM SANATLARIMIZ - Ecdadımız, asırlar boyunca ruhlarındaki iman ve ilhamın neticesinde sayfalara akan, taşlara mana kazandıran, bazen de suda akisler oluşturarak estetik gamzelerle gönüllere işleyen İslam kültür ve medeniyetinin en güzel eserlerini vermişlerdir. Ecdadın İslam kültür ve medeniyetini inşa ederken ortaya koydukları sanatlar o kadar sağlam temeller üzerine bina edilmiştir ki, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen bugün dimdik ayakta duran ve gün geçtikçe revaç bulan değerlerini hâlâ korumaktadırlar. Mimaride Mimar Sinanlar, sedefkâr Mehmet Ağalar ve eserleri, yazıda Şeyh Hamdullahlar, Karahisarîler, Râkımlar, Sami Efendiler, şiirde Nâbiler, Bakîler, Nefîler, hâlâ saygıyla anılmaktadırlar. Kurtuba Camii, Şam Emeviye Camii, Isfahan Cuma Camii, Şeyh Lütfullah Camii veya Osmanlının en ihtişamlı eserlerinden biri olan Selimiye Camiine baktığımızda şüphesiz İslam medeniyetinin derin izlerini görürüz. Bu ve buna benzer binlerce eser, İslam medeniyetinin mührüdür.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim