Kuran'da Yasaklanan Hayvanlar

SORU: Hocam Selamun Aleyküm.


Bizim bir konuda aklımız karıştı.Arkadaşım "denizden babam çıksa yerim" diyerek her hayvanın yenilebildiğini söyledi.Diğer bir arkadaşım ise bu konuda bazı yasakların olduğunu fakat onların ne olduğunu hatırlamadığını belirtti.Bizde size sormak istiyoruz.Her hayvanın eti yenir mi ?


CEVAP:
Öncelikle ve Aleyküm Selam.


Kuranı Kerim'de bu konu ile alakalı olarak nahl suresi ayet 115 ve enam suresi ayet 145 de bize Cenabı Allah bize gereken yolu göstermiştir.Ayetlerin meallerine ve daha derin araştırmak istiyorsanız tefsirlerine göz atmanızı tavsiye edebilirim.
Ama kısa ve öz olarak söylemek gerekirse; Ayette "O size ancak şunları haram kıldı. Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilmiş olan..." buyrulur. Leş, yani kesilmeden ölmüş olan eti yenişen hayvan, akıcı kan, domuz eti ve putlara adanmış etler haramdır.

Kaynak: Nihat Hatipoğlu

Editör: Hilmi Tunalı

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim