Nefis ile Mücadele

Nefis ile Mücadele
Nefis ile mücadele de büyük bir cihaddır. Bundan dolayı çok önemli ilâhî bir görevdir. İslâmiyet’in verdiği bir terbiye içerisinde nefsini korumayan kimse, ne kendisine ne de İslâm yurduna gereği gibi hizmet edebilir. Yüksek fedakârlıklar, yüksek bir İslâm terbiyesi sayesinde meydana gelir. Buna dünya tarihi şahittir. Bunun içindir ki Peygamber Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] bir savaştan döndükleri zaman ashâb-ı kirâma şöyle buyurmuşlardı: “Biz şimdi küçük bir cihaddan büyük bir cihada dönmüş bulunmaktayız” (Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ). Bununla nefisle mücâhedeye işaret buyurmuşlardı.
"Senden Utandım Yâ Râb"
Resûlullah Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] anlatıyor:
“Önceki ümmetler içinde bir adam vardı. Tevhid inancından başka (Allah’ın varlığına ve birliğine iman hariç), işe yarar hiçbir hayırlı ameli yoktu. Bir gün ailesini toplayıp:
‘Öldüğüm zaman beni yakın. Kemiklerimi havanda döverek toz edin. Sonra rüzgârlı bir günde bu tozun yarısını karaya, yarısını denize atın’ diye vasiyet etti. Adam ölünce vasiyet yerine getirildi. Azîz ve celîl olan Allah rüzgâra, ‘Dağıttığın tozları topla’ buyurdu. Rüzgâr tozlarıtopladı, ilâhî huzura getirdi.
Hak Teâlâ adama,
‘Neden böyle yaptın?’ diye sordu. Adam:
‘Senden hayâ ettiğim (huzuruna günahkâr bir kul olarak geldiğim) için yâ Rab’ diye cevap verdi. O zaman Allah Teâlâ:
‘Ben de seni mağfiret ettim’ buyurdu” (Buhârî; Müslim).
Resûlullah [sallallahu aleyhi vesellem] buyurur ki:
“Kim, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın resûlü olduğuna şehâdet ederse Allah ona cehennemi haram kılar” ( Müslim; Tirmizî).

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim