Son Nefeste Kelimei Şehadet getirilmeli mi

SORU: Selamun Aleyküm hocam.Geçen ay amcam vefat etti.Son anlarında yanında olanlardan biri de bendim.Ama hiç bir şey yapmadım.Sonraları çevremdeki insanlar "amcana neden kelimei şehadet getirtmedin" diye bana kızdılar.Amcam benim yüzümden cennete gidemeyecek mi.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
CEVAP: Ve Aleyküm selam.Herşeyden önce başınız sağolsun.Cenabı Mevla taksîratını affeylesin amcanızın.Sorunun cevabına gelince.
İki cihan güneşi Peygamber efendimiz (s.a.v)) ölmek üzere olanlarınıza kelime-i şehadeti, yani Eşhedü en la lailahe illallah yada Lâ ilahe illallah diyerek "Allahtan başka ilah yoktur" cümlesini öğütleyin buyurur.Tabi bunu yaparken de ölmek üzere olan kişiyi zorlayarak,onu daraltarak yapmamalıyız.Çünkü o esnada sizi rahat dinleyemeyebilir,kendi derdiyle meşguldür.
Bize düşen vazife; Vefat etmek üzere olan kişinin yanı başında onun duyabileceği bir sesle bol bol kelimei şehadeti tekrarlamaktır.Telkin etmektir.O kişi de inşallah bizi duyar ve son nefesini güzel verenlerden olur..
Diğer konuya gelince.Evet siz bu konuyu ihmal etmişsiniz.Fakat sizin elinizde olmadan yapmış olduğunuz bir durumdur bu.Belkide amcanız kendisi kelimei şehadet getirmiştir.Size bir sorumluluğu yoktur.

 Kaynak: Nihat Hatipoğlu

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim