Son Nefeste Kelimei Şehadet getirilmeli mi

SORU: Selamun Aleyküm hocam.Geçen ay amcam vefat etti.Son anlarında yanında olanlardan biri de bendim.Ama hiç bir şey yapmadım.Sonraları çevremdeki insanlar "amcana neden kelimei şehadet getirtmedin" diye bana kızdılar.Amcam benim yüzümden cennete gidemeyecek mi.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
CEVAP: Ve Aleyküm selam.Herşeyden önce başınız sağolsun.Cenabı Mevla taksîratını affeylesin amcanızın.Sorunun cevabına gelince.
İki cihan güneşi Peygamber efendimiz (s.a.v)) ölmek üzere olanlarınıza kelime-i şehadeti, yani Eşhedü en la lailahe illallah yada Lâ ilahe illallah diyerek "Allahtan başka ilah yoktur" cümlesini öğütleyin buyurur.Tabi bunu yaparken de ölmek üzere olan kişiyi zorlayarak,onu daraltarak yapmamalıyız.Çünkü o esnada sizi rahat dinleyemeyebilir,kendi derdiyle meşguldür.
Bize düşen vazife; Vefat etmek üzere olan kişinin yanı başında onun duyabileceği bir sesle bol bol kelimei şehadeti tekrarlamaktır.Telkin etmektir.O kişi de inşallah bizi duyar ve son nefesini güzel verenlerden olur..
Diğer konuya gelince.Evet siz bu konuyu ihmal etmişsiniz.Fakat sizin elinizde olmadan yapmış olduğunuz bir durumdur bu.Belkide amcanız kendisi kelimei şehadet getirmiştir.Size bir sorumluluğu yoktur.

 Kaynak: Nihat Hatipoğlu

Yorum Gönder

Okuduğunuz ve izlediğiniz için Teşekkürler
Yazıyı ve videoyu beğendiniz mi
Değerli kardeşim yorum yaparak bize destek olabilirsiniz
Ya da paylaşarak destek olabilirsiniz
Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua
Allah'a emanet olun
Yorum yaparken kurallarla uyunuz

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim