Her Sabah Okunacak Dua

Selamun Aleyküm değerli kardeşlerim. Her sabah okunması tavsiye edilen bir duamız var.Bu yazımızda inşallah sabahları okunacak duadan bahsedeceğiz.

Değerli kardeşlerim.Sabahleyin bu duayı Peygamber efendimiz (s.a.v) yatağından kalktığında,yani aslında kalkmadan önce,yatağından doğrulmadan önce okurmuş.
 
"Allahümme bike asbahnâ ve bike emseynâ ve bike nehyâ ve bike nemûtu ve ileyken nüşûr".

Ne demek istiyor bu duada şöyle bir göz atalım."Allahümme" Ey Allahım,"bike esbahnâ" seninle sabahladım,senin emrinle izninle sabahladım,sabaha çıktım manasına gelir."ve bike emseynâ" senin emrinle geceledik,"ve bike nahyâ"seninle yaşıyoruz,emrinle izninle."ve bike nemûtu" senin emrinle müsadenle ölüyoruz."ve ileykennüşûr" dirilme senin emrinle ve sana doğru olacak.
Şöyle toplu mana vermek gerekirse bu duada peygamber efendimiz s.a.v şöyle niyazda bulunuyor..
"Allah'ım senin yardımınla sabaha girdik,senin yardımınla akşama kavuştuk,senin yardımınla diriliyor ve senin kudretinle ölüyoruz ve (kıyamette) varış sanadır.
Evet Hazreti Peygamber efendimiz (s.a.v) sabahları kalktığında bu duayı okurdu.Bu duayı okumadan efendimiz (s.a.v) yatağından doğrulmazdı.

 Kaynak: HT

Editör: Hilmi Tunalı

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim