GÜNÜN SOHBETİ

"İstemek Kolay Ama..."
Vüheyb b. Verdî [rahmetullahi aleyh] naklediyor: Bir gün Mervânoğulları’ndan bir grup, Halife Ömer b. Abdülaziz’in kapısının önünde toplandı. O esnada halifenin oğlu babasının yanına girmek için oraya gelmişti. Onu gören grup şöyle dedi: “Ya bize izin ver, müminlerin emîrinin yanına girelim ya da bizden ona bir mesaj ulaştır!” Halifenin oğlu, “Buyurun, mesajınız nedir?” diye sordu. Şöyle dediler: “Ondan önceki halifeler bizi bilir, lutufta bulunur hediyeler verirdi. Fakat baban sahip olduklarından bizi mahrum bırakıyor!”
Halifenin oğlu içeriye girdi, söylenilenleri nakletti. Ömer b. Abdülaziz [rahmetullahi aleyh] oğluna şöyle dedi: “Onlara de ki: Babam size şunları söylüyor: Yâ ben Rabbim’e isyan eder, O’nun emrine aykırı davranırım diye o büyük günün azabından korkuyorsam...”
"Nefsin Islahı"
Bir defasında Ebû Hafs hazretlerine [rahmetullahi aleyh] nefisten, onun ıslahından soruldu. Hazret, “Nefis her âfetin, her felaketin kaynağıdır ve ancak ona muhalefet etmekle ıslah edilir” cevabını verdi.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim