Çocukların ve delilerin mescide sokulması


Çocukların ve delilerin mescide sokulması

çocuğun camiye getirilmesi, camide çocuğun yaramazlığı, cami sevgisi, çocuğun namaz kılması ile ilgili hadisler, cocugum camiye gitmek istemiyor, peygamber efendimizin cami ile ilgili hadisleri, çoçuklarla ilgili hadisler, çoçuk yetiştirmekle ilgili hadis

Çocukların ve delilerin mescide sokulması:

Çocukları ve delileri mescide koymak, mezheplerin ileri sürdükleri tafsilata göre mekruhtur.
Hanefîlere göre:  Çocuk ve delilerin mescidi pisleyeceklerine galip bir zanla kanaat getirilirse, mescide konulmaları tahrimen mekruh olur. Aksi takdirde tenzihen mekruhtur.
Şafiîlere göre: Mümeyyiz olmayan çocuğun ve delilerin mescidi kirletmemelerinden, mescide zarar vermemelerinden, avret yerlerini açmamalarından emin olunursa mescide konulmaları caiz olur. Mescidi oyun yeri yapmadığı takdirde mümeyyiz çocuğun mescide konulması caizdir. Aksi takdirde haram olur.
Mâlikilere göre: Çocuğun oynamaması veya dur denildiği takdirde durması halinde mescide konulması caizdir. Aksi takdirde haram olur. Aynı şekilde mescidi pisletmeleri söz konusuysa, çocuğun ve delinin mescide konulması haram olur.
Hanbelilere göre: İhtiyaç olmaksızın mümeyyiz olmayan çocuğun mescide konulması mekruhtur. Yazı öğrenmek gibi bir ihtiyaçtan ötürü, çocukların ve delilerin mescide girmesi mekruh olmaz.
Çocuğun mescide sokulması meselesinde ihtilaf edilmiştir. Bu mevzu üzerine başka rivayetlerde mevcuttur. Hanefîlere göre; çocuk mümeyyiz olmasa bile talim maksadı ile mescide gelmesinde bir mahzur yoktur. Şafiîlere göre; deli ve çocuk mescidi kirletmeyecek ise girebilir; aksi takdirde haramdır. Mâlikilere göre; deli ve çocuk mescidi kirletecek veya orada yaramazlık yapacak ise haramdır, aksi takdirde caizdir. Hanbeliler; talim gayesi yoksa, çocukların ve delilerin mescide girmesinin mekruh olduğuna hükmetmiştir.
Necaset bulaştıracak olan deliyi ve küçük çocukları camiye sokmak haramdır. Necaset tehlikesi olmazsa, mekruhtur.
Mescidlere namaz için olmaksızın çocukları,  delileri sokmak caiz değildir.
Camilerde çocuklara ders vermekte de bir beis yoktur.
Aklı ermeyen, temizliğe dikkat etmeyen, (çok gürültü yapıp cemaatin namazdaki huşusunu bozacak çok küçük) çocukları camiye getirilmemesi gerekir.
Delileri de camilerden uzak tutmak gerekir.
  Yukarıdaki anlatımlardan şu neticeyi çıkarmamız mümkün: Çocukların İbadete, namaza alıştırılmaları, aynı zamanda çocukların camiyle tanışmaları çok önemli olmakla beraber; getirilen çocukların aşırı gürültü yapıp namaz kılanların huzurunu, huşusunu bozmamaları, altlarına kaçırıp camiyi kirletmemeleri şartlarına da kesinlikle riayette edilmelidir. Yani; altına kaçırmayacak, cemaatin namazdaki huzurunu bozmayacak yaştaki çocuklar talim maksadıyla getirilebilirler. Ama getirilen pek çok çocuğun kısa şortlarla getirilmeleri, hatta bu halleriyle imamın tam arkasında durmaları doğru değildir.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim