Camiye soğan sarımsak gibi kerih kokan şeyleri yiyip gitmek

soğan ve sarımsak ile ilgili hadisler, peygamber efendimiz neden soğan yemezdi, soğan sarımsak yiyen mescidimize gelmesin, soğan sarımsak ile ilgili ayetler, soğan ve sarımsak aynı anda yenir mi, soğan ve sarımsak yemek, gece soğan yenir mi, sogan sarimsak buhari

Camiye soğan sarımsak gibi kerih kokan şeyleri yiyip gitmek:

Müslüman kardeşlere eziyet verecek şeyleri camiye taşımayı da mübarek dinimiz İslâm men ediyor. O yüzden her Müslüman böylesi kurallara da ihtimam göstermeli, dikkatli davranmalıdır. Bu konuda ki açıklamalar ise şöyledir:
Soğan, sarımsak yiyerek ağzının kokusu ile camiye gidip cemaati rahatsız etmek, geğirmek ve yanındakileri iğrendirecek davranışlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.
(Özellikle saflara durulduğunda geğirmekten son derece sakınmak gerekir. Çünkü insanlar böylesi davranışlardan son derece rahatsız olup şikayetçiler. Hatta bazıları saflara durduğunda geğirmeyi alışkanlık haline getirmiş, bu geğirme sıklıkla yapıldığında yanında ki Müslüman kardeşi son derece rahatsız olmaktadır. O yüzden her Müslüman, saflara durunca gereksiz yere geğirmekten, sık sık boğaz temizlemekten, sık sık gereksiz yere öksürmelerden son derece sakınmalıdır).
(Ebû Cuhayfe (r.a.) anlatıyor: Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanında iken geğirdim. Buyurdu ki:
Geğirmeni bizden çek. Muhakkak ki kıyamet günü insanların en uzun açlık çekeni, dünyada tokluğu en çok olanlardır.
Ebû Cuhayfe; ondan sonra doyacak kadar hiç yemedim dedi).
Soğan ve sarımsak gibi (kerih) kokan şeylerle mescid ve meclislere yaklaşmamak. Özellikle mescid gibi zikir ve ibadet toplantılarının yapılacağı sırada bu gibi yiyeceklerin yenilmesi mekruhtur.
Cabir (r.a.)’ın rivayet ettiği hadisi şerifte Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurur:
“Şu kötü kokan sebzeden yiyen sakın bizim mescidimize yaklaşmasın. Çünkü melekler de insanların rahatsız olduğu şeylerden rahatsız olurlar.”
Sebzeden kasıt sarımsaktır. Bir rivayette; “kokusu gidinceye kadar…” denilmektedir. Buna göre bu iki sebze, kokuları gidinceye kadar pişirilecek olursa bunları yemekte bir sakınca yoktur. Çünkü Ömer b. El-Hattab (r.a.): Bunları yiyecek olan kimse, onları pişirerek öldürsün (Kokularının gitmesini sağlasın) demiştir. Cabir (r.a.)’nun rivayetinde de kanaatimizce yalnızca onun (soğan ve sarımsağın) sadece çiğ olanını kastetmiştir.
Mescitleri pis, kötü kokulu şeylerden korumak bir vecibedir. Binaenaleyh mescit kandillerinde temiz olmayan yağları kullanmak caiz değildir. Soğan sarımsak gibi şeyleri yemiş olan kimselerin cemaat arasına sokulmaları da muvafık değildir. Çünkü bunların kokusu cemaate eziyet verir.
Sarımsak gibi şeylerden murad: Soğan ve benzeri pis kokusu olan şeylerdir. Sarımsak ve soğan yiyenin mescide yaklaşmaması hususunda sahih hadis vardır İmam Ayni Buharî şerhinde şunları söylemiştir. Ben derim ki: Yasak edilmesinin sebebi meleklere ve Müslümanlara eziyet vermesidir.
Kasaplar, balıkçılar, ciğerciler, yağcılar, üzeri pis kokanlar, cami gelecekleri zaman dikkatli davranıp üzerlerini mümkün oldukça temiz tutsunlar veya temiz bir elbise giyip gelsinler. Madem; pis kokan, cemaati inciten şeylerle camiye gidilmemesi istenmektedir, o halde sigara içenlerde cami kapısında içip de (kokusu daha gitmeden) cemaate öylece katılmasınlar!

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim