MELİSA OTU

MELİSA OTU
Bazen, en yararlı doğal sağlık ilaçları en uzun süredir bulunanlardır. Mutlaka duymuş olduğunuz melisa otunun; uykusuzluktan kansere kadar her şey üzerindeki etkileri araştırılmıştır.

Çaylarda, yemek pişirirken ve melisa öz yağı yapmak için melisa otu kullanılır ve uykuyu iyileştirmek, endişeyi azaltmak, yaraları iyileştirmek ve ömrü uzatmak için doğal bir çare olarak Ortaçağ’dan bu yana doktorlar tarafından reçete edilmiştir. Bugün, faydaları, özellikle bitkisel tıbba önem veren Avrupa’da ve Ortadoğu’da geniş çapta incelenmiştir.

Melisa otunun pek çok kullanımından ne kadar çok yararlanabileceğinizi fark ettiyseniz, eminim kendi bahçenizde biraz büyütmek için çaba sarf edeceksiniz.

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Uzun ömürlü melisa otu, nane ailesinin bir üyesidir. Resmi olarak Melissa officinalis olarak bilinir. Doğal olarak Avrupa’nın güney kesimlerinde ve Orta Doğu’nun ve Orta Asya’nın çeşitli yerlerinde bulunur ancak şimdi Amerika’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenli olarak yetiştirilmektedir.

Bitkinin en faydalı parçaları yapraklarıdır. Limon kokulu yapraklarını, çay ve lezzetli yemekler yapmak, parfüm yağı oluşturmak ve böceklere püskürtmek için kullanabilirsiniz. Bazıları ev yapımı diş macunu yapmak için bile kullanır. Özellikle Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Baş ağrısı ve sinir ağrısının tedavisinde faydalı olduğu söyleniyor.

Kalp ve Karaciğer Sorunlarına Karşı Korur

Melisa otunun yaygın olarak incelenen iki mekanizması, kalbi ve karaciğeri koruma yeteneğidir. Melisa öz yağı (Melisa yağı olarak bilinir), aromatik olarak kullanıldığında yüksek trigliseritleri gerçekten düşürebilir, aynı zamanda karaciğerdeki kolesterol sentezini de geliştirebilir. Bu sonuçları keşfeden aynı 2012 araştırmasında, melisa öz yağının teneffüs edilmesinin, ortak bir karaciğer kanseri hücresinin sürekli büyümesine neden olan faktörlerin bir kısmını azalttığı ortaya koyulmuştur.

Melisa otunun kalbe bağlı bir diğer yararı, kalbi çeşitli yaralanmalardan koruma kabiliyeti olabilir. Araştırmacılar, 2016’da yapılan bir çalışmada hayvanlara ağız yoluyla melisa otu özütü verdi. Bu, kalp hızı ve kan basıncında bir azalma ile sonuçlandı ve düşük dozlarda kalp yaralanmasına direnç gösterdi. Melisa otu ayrıca kalbin mekaniği ve elektriksel dürtülerini de etkiliyor gibi görünüyor.

Geleneksel İran Tıbbı, kalp çarpıntılarını tedavi etmek için bir süre terapi olarak kullandı. Bilim, bu kullanımı destekliyor gibi görünüyor. Melisa otunun oral yoldan kullanılarak yapıldığı bir denemede, deneklerin iyi huylu kalp çarpıntısı olaylarında belirgin bir düşüş yaşadığı görülmüştür.

Melisa otunun sağladığı bir diğer elektriksel değişim: Kalp ritim bozukluklarını düzenler. Aritmide kalp; gerekenden daha hızlı veya daha yavaş atar ya da düzensiz aralıklarla atar. Melissa officinalis, kalpte düzensiz atımları, taşikardi ve fibrilasyon oluşumunu herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmadan azaltmış gibi görünüyor.

Doğal Bir Antibakteriyel Madde Olarak Çalışır

Melisa otunun geleneksel tıptaki uzun tarihi nedeniyle, araştırmacılar zararlı bakteriler gibi hastalıklara neden olan ajanlara karşı ne kadar etkili koruduğunu inceledi. Melisa otundan yapılan kombu çayının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ve bulaşıcı bakterilerle doğal olarak savaşmaya yardımcı olabileceği anlaşıldı.Melisa yağı, özellikle candida mantarına karşı yüksek düzeyde antibakteriyel etki gösterir. Bu, yorgunluk, beyin sisi, sindirim sorunları ve zayıflatılmış bir bağışıklık sistemi gibi bir dizi belirtiye neden olan yaygın bir maya enfeksiyonudur.

Şeker Hastalığına Karşı Faydalı Olabilir

Diyabet Batı’da yaygın bir sorundur. Diyabetin doğal olarak tersine çevrilmesi aslında mümkündür. Melisa otu özütünün kullanılması bunun başarılmasının etkili bir yolu olabilir.

Araştırmacılar hem melisa yağını hem de melisa özütünü test etti ve sonuç yüksek kan şekeri üzerindeki etkilerini ortaya koydu. Her ikisi de kan şekeri seviyelerini düşürerek ve şeker hastalığına bağlı oksidatif stres azaltarak benzer sonuçlar verdi.

Aslında, Free University of Berlin’deki araştırmacılar, “etanolik melisa otu özütünün, tip 2 diyabeti önlemek veya eşzamanlı olarak tedavi etmek için potansiyel olarak kullanılabilir” olduğunu keşfettiler.

Ruh Halini, Konsantrasyonu ve Uykuyu İyileştirir

Geleneksel olarak, melisa otu anksiyete ve uykusuzluğun tedavisinde kullanılmıştır. Hafif sedatif etkisi bilinen bir özelliktir. Bu iddialar bilimsel incelemeye dayanıyor gibi görünmekte ve genel kaygının da ötesine taşımaktadır.

Örneğin melisa otu, ilkokul çağındaki çocuklarda hiperaktivite, konsantrasyon sorunları ve dürtüselliği geliştirir. Gıda ürünlerinde dahili olarak alındığında, genç yetişkinlerin katıldığı bir çalışmada ruhsal durumu veya bilişsel performansı artırdığı da görülmüştür.

Doğal bir uyku yardımıdır ve uyku bozukluğunun semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. (bu belirtiler çok yaygın olduğu menopoz dönemleri de dahil olmak üzere)

Herpesle Savaşır

Melisa otu kullanımı, kısmen antiviral kalitelerine bağlı olarak, topikal uygulanabilir. Özellikle, cilde doğrudan uygulandığında, herpes virüsünün tedavisinde yardımcı olmak için yararlı bir bitkisel ilaçtır.

Herpes için düzenli bir tedavi mevcut olmasa da, tedavi yöntemleri genellikle salgınların sıklığını ve süresini azaltmanın yollarını bulmayı içerir. Çoğu araştırmacı, şimdiye kadar melisa otunun herpes labialis üzerindeki etkinliğini inceledi.

Araştırmalar melisa otu özütü krem ​​şeklinde kullanıldığında; herpes iyileşme süresinin kısaldığını ve kaşıntı ve yanma gibi semptomların azaldığını gösteriyor. İlginçtir, melisa otunun bunu gerçekleştirme biçimi nedeniyle, tekrarlanan kullanımlardan sonra herpes virüsüne karşı direnç gösterme riski yoktur. Aynı sonuçlar, melisa öz yağı kullanınca da ortaya çıkıyor.

Çeşitli kaynaklara göre melisa otunun herpes simpleks virüsü üzerindeki etkileri antioksidan bileşikleriyle ilişkili görünüyor. Tanenler ve polifenoller bunlara dahildir. Bu maddeyi kullanırken topikal veya oral yoldan; bilinen herhangi bir yan etki yoktur.

Güçlü Bir Antioksidan ve Antienflamatuvardır

Melisa otu; dikkat çekici olabilecek şekilde serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Belki de özellikle melisa otunun bu özel yararı, glioblastoma multiforme olarak bilinen spesifik bir kansere karşı potansiyel etkisidir. Bu hızlı yayılmakta olan kanser genellikle beyinde başlar ve bilinen etkili tedavileri yoktur. Bununla birlikte, 2014 yılındaki bir araştırma, melisa yağının bu kanser hücrelerinde apoptozu (spontan hücre ölümü) yok ettiğini ve Çoklu Yardım Rezistansı İlişkili Protein 1 (MRP1) olarak bilinen bir proteinin ekspresyonunu durdurduğunu ortaya koydu.

Melisa otundaki antioksidanların, düşük radyasyon düzeylerinin neden olduğu oksidatif strese nasıl etki ettiğine bakan bir çalışmada, melisa otu diğer antioksidan hücrelerin kan düzeylerinde belirgin bir iyileşme de dahil olmak üzere dikkat çekici sonuçlar verdi.

Sürekli olarak limon balsamı ile az miktarda radyasyona maruz kalan tıbbi uzmanların diyetlerinin tamamlanmasına uğraşan bir araştırma, melisa otunun sağlıksız oksidatif stres seviyelerine karşı korumak için etkili bir yol olabileceğini gösterdi. Çalışma ayrıca, süperoksit dismutaz adı verilen çok önemli bir maddeyi doğal olarak düzenlemek için melisa otu kullanılabileceğini de gösterdi.

Hipertiroidiyi Düzenleyebilir

Tiroid sorunları nüfusun % 12’sinden fazlasını etkiler ve iki ortak tiroit koşullarından biri olan hipertiroidi için melisa otundan yararlanabilirsiniz. Melisa otu özütü, doğal tıp uygulayıcılarının hipertiroidiyi düzenlemeye çalışırken kullandıkları tedavi yöntemlerinden biridir.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim