HİLYE-İ ŞERİFİN FAZİLETİ

HİLYE-İ ŞERİFİN FAZİLETİ
NİHAT HATİPOĞLU HOCANIN DİLİNDEN HİLYE-İ ŞERİF
Nedir bu hilyei şerif.
Aslında hilye görüntü şerif şerefli. Rasulullahın şerefli görüntüsü. Birçok hilyei şerif vardır resulullahtan bahseden.  Onun fiziki yapısından bahseden. Ama bunlar içinde en meşhur olanı ümmü mabedin naklettiğinden daha meşhur olanı hazreti alinin hilyesidir.
İmam ali rasulullahı anlatıyor. Hazreti aliye soruyorlar rasulullahı anlat. Bu hilyenin ne anlama geldiğini söyliycem. Bunun bereketi çok. Bu hilyeyi rasulullahın hilyesini evinde taşıyan,  o eve kaza bela gelmez inşallah. Onun için vardır hilyeler.  Böyle kağıt halindedir. Arapçadır. Türkçesi de var. Evinizde tutun, taşıyın. Hepinize tavsiye ediyorum. Evinizin bir tarafında rasulullahın hilyesi asılı olsun.
En meşhur olanı Hazreti Ali'nin Rasulullah'ı anlatmasıdır.  Öyle anlatıyor  Resulullah'ın boyu ne çok kısa ne de çok uzundu orta boyluydu  mesela Hazreti Ömer çok uzun boyluymuş  hazreti ali ortadan biraz kısaymış.   hazreti peygamber ortadan biraz uzun. Mutedil..  ne çok uzun ne çok kısa.  Fakat bir şey var.. boyu böyle. boyu böyle..  Kim onun yanında olursa kendini ondan daha kısa hissedermiş.  Bu Ma'nevi bir şey hazreti Ömer öyle diyor ben herkese tepeden baktım boyu itibariyle.  Ama Rasulullah'ın önünde hep kendimi kısa hissettim .
2) saçları..   saçları ne kıvırcıktı nekısa ne de düz. Hafif dalgalıydı. saçı kıvırcıklıkla düz arasındaydı  kısa değildi bizim gibi.  Efendimiz uzun saçlıydı  Kulakmemesine kadar inerdi saçları ama umrede ve hacıda saçlarını kazırdı.  Onun için ne düz kısa ne de kıvırcık saçlıydı Hazreti Ali'nin ifadesi .  Ortahalliydi saçı .   Teni..  Rasulullah'ın teni. siyah değildi teni beyazdı. gözleri iri ve siyahtı uzun kirpikliydi. Duru beyaz.  Ama buna bir şey daha ekleyeyim yanakları pembemsiydi.  utandığında kıpkırmızı olurdu.  Yanlış bir şey yapıldığı nda yüzünün rengi giderdi . Anında.  Tepki gösterirdi.  Esmer değildi çok kötü beyaz da değildi hani sarıya giden bir beyaz var ya öyle de değildi.  Ama duru beyaz yani kumral.  Beyaza yakın kumraldı ve gözleri.. gözleri iriydi.  Özleri daim sürmeliydi .  Sürüme de yapardı da ama daim sürmeliydi gözleri .   Kirpikleri uzundu .  Sırtı göğüsü iri kemikliydi  Ve geniş omuzluydu on buzul dar değildi efendimizin.  oturduğunda doldururdu oturduğu yeri.  İri kemikli ve geniş omuzluydu .  Göğsü,   Ortadan karnına kadar kıl yoktu Ama ince bir çizgi halinde tüy vardı yani ne çok tüylüydü ne de tüysüzdü. Ortahalliydi.  Vücudu nerden biliniyordu?  tabii umreden biliniyordu.  Hacca gittiğinde ihram giyiyor ya onun için insanlar onu görüyolar .  Sırtında iki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü vardı .  Vefat ettiğinde o mühür kayboldu .  Hazreti ayşe öyle diyor o vefat ettiğinde onu yıkadıklarında kefen dediklerinde o iki kürek kemiği arasında ki ben gibi olan o mühür kaybolmuştu diyor. 
İki avucu ve tabanları dolgundu.  Yani ayaklarının altı düz taban değildi .  Normaldi yani.  Ayaklarımızın altında hepimizin hani boşluk var ya onun da öyle boşluk vardı yürürken önce parmak uçlarını yere değdirir sonra topukları üzerine basardı.  Ama parmak ucuyla yürürdü .  Mutlak manada böyle takk diye yürümezdi  yürüyüşünde bir nezaket bir zerafet vardı  ayağını yere bastırır öyle yürüdü  yürüdüğü zaman sanki yokuş aşağı iner gibi rahatlıkla yürürdü yani yokuş çıkarken bile sanki yokuş aşağı iner gibi bir hali vardı  biri onu çağırdığında ona seslendiğinde muhammet.. muhammet.. Allah'ın peygamberi dediğinde sağa sola bakarken bütün vücuduyla dönerdi.  sadece başıyla değil bütün vücuduyla dönerdi  hazreti Rasulullah aleyhissalatu ves selam .
Bu Hilyenin evlerinizde bulunmasının faydalı olduğuna kesinlikle inanıyorum iman ediyorum.
Peki bu Hilyenin bu kartın evde bulunmasının asılı durmasının faydası ne ?  Rasulullah'ın hilyesinin Şemailinin ahlakının konuşulmasının faydası ne ?
o da maddeler halinde tek tek ifade ediliyor Her kim Rasulullah'ın hilyesini yani bu özelliklerinin anlatıldığı karta muhabbetle bakarsa  sevgili peygamberimize sevgiyle muhabbetle bağlanırsa  cenabı Allah onun dünya ve ahiretini Mağmur edecektir diye ifade edeyim  Allah ona rahmet edecektir  yüce Rabbim ona cehennemi haram kılacaktır inşallah  Ve o kişinin kabir azabından emin olması ümit edilir  Peygamber efendimiz in rahmet eyle kabir azabından emin olur Allahın izni ile bu hilye küçük bir şey ama  faydası çok.
Mahşer günü çıplak olarak haşre girmez.  biliyorsunuz mahşer günü kabirden kalkarken hepimiz çırılçıplak kalkacağız  sonra imanlarına göre Amellerine göre giydirilecek . mahşerin dehşetli anından emin olur. Sırat köprüsünü şimşek gibi geçer diye ümid ederiz  Ve efendimizle birlikte cennete girer ve o kişi muradına erer diye ümid ederiz inşallah.  yüce Allah Rasulullah efendimizin yapısını ahlakını bu özelliklerini göz önünde bulunduranlara düşmanlarına karşı yardım eder  şeytanların şerrinden inşallah koruyacaktır  bunun böyle olduğu ümit ediliyor umut ediliyor ve hakikaten alimlerin kitaplarında bu konuyla alakalı çok uzun bilgiler vardır  İnşallah bunu yanında taşıyan bir çok beladan musibetten korunur.  Dileriz ümit ederiz ki inşallah Cenabı Allah ona cenneti nasip eder .
Âlimler diyorlar ki peygamber efendimiz in bu cemali şerifi bulunan eve felaket uğramaz şeytanı ve fakirlik girmez o evde yangın çıkmaz tabi bunu sadece asmak yeterli değildir bunu hayatımızın içerisine katmamız  okumamız değerlendirmemiz  peygamberimizin ahlakıyla ahlaklanmamız gerekir  Ömrün uzun ve bereketli olması ümidi edilir ahiret belalarından emin olur.
Denilir ki kim her gün bu niyetle efendimize salatü selam getirerek,  Hilyeyi okumanın ölçüsü budur.  Önce temiz olacağız okurken .  Fakat her özelliğinden sonra böyle okurken bakarken Allahümme salli ala muhammet diye salavat getireceğiz  İşte böyle yaparsa buna 40 gün devam ederse Muradının hasıl olacağım ümit edilir.   bunların hepsi ümit edilir çünkü yaratan Allah bunları verecek olan Allah. bizim elimizde değil vermek ..  anahtar Allah'ın elinde allah isterse nasip eder.  Yine Cenabı Allah'tan ümit edilir ki ölümden sonra kabir azabı görmez melekler ona İstiğfar eder.  Hazreti Peygamber'in hilyesi bu kadar önemli tabi biz sıradan bir insandan bahsetmiyoruz .  Sıradan bir alimden  bahsetmiyoruz Allahın peygamberinden bahsediyoruz.  Miraca çıkan bir insandan bahsediyoruz.
Etiyle kemiğiyle en yükseklere ulaşmış bir insandan bahsediyoruz .  Mahşer günü herkesin korktuğu anda Allahu Taala'nın selamete koyduğu bir insandan bahsediyoruz .  Parmaklarından su akan bir insandan bahsediyoruz ağaca yürü dediğinde ağaçların yürüdüğü bir insandan bahsediyoruz . 
Yarabbi yardım et dediğinde bedir de birbiri ardınca melek ordularının indiği bir peygamber den bahsediyoruz  .  Yarabbi yağmur indir dediğinde 50° böyle sıcağın akabinde hemen yağmurların yağdığı bir peygamberden bahsediyoruz. 
Sıradan bir insandan bahsetmiyorum  vefatı esnasında  kızı fatımaya ağlama kızım benden sonra bana ilk sen geleceksin dediği ve altı ay sonra fatma hanım vefat ettiği babasından bahsediyorum Hüseyin'im Şehit olacak dediği ve Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edildiği dedesinden   bahsediyorum ne dediyse çıkmış neyi işaret etti ise gerçekleşmiş .  Sen ayı ikiye böl sana iman edeceğiz dediklerinde işaret parmağıyla işaret edip ayı iki parçaya bölen muhammetten bahsediyoruz aleyhissalatu ves selam .  Oradan bir adamdan bahsetmiyoruz ki onun hilyesi berekettir görüntüsü şereftir .  Bir Müslümanın ondan bahsetmesi kadar normal bir şey olabilir mi  ona Sevdalanması kadar güzel bir şey olabilir mi  kısacası ve özeti  bu el mer'u mea men ehabbe.  Kişi sevdiğiyle beraberdır 
Bizim sevdamız aşkımız mahbubumuz  sevdigimiz yolundan gittiğimiz  İtaat ettiğimizin adı hazreti muhammet mustafadır .  Bu böyledir bu imanın ifadesidir.  Bu imanın ilanıdır allah kişiyi sevdiğiyle haşr eder .  Kişi sevdiğinin dini üzeredir .  Kimi seversen onunla berabersin .  Firavunu seversen onunla berabersin .  Şeytanı seversen onunla berabersin  Nemrut'u seversen onunla berabersin ama muhammet Mustafa'yı seversen de onunla berabersin.  Rabbim bizi onun yolundan bereketinden ayırmasın eksik etmesin .  Onun için onun ismini mutlaka yazın ve onun hilyesini Şemailini evinizin bir tarafında mutlaka bulundurun  Ve onu gördükçe ona bol bol salatü selam getirin ki  Rabbim onun salatü selamından bizi hiç ama hiç mahrum etmesin .

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim