BİBERİYE KÜRÜ

BİBERİYE KÜRÜ
Biberiye Kürü
Biberiye kürü biberiye otunun kaynatılması ile edilen bir tür çay olarak bilinir. Biberiye otu içerisinde barındırdığı B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri ile besinde değeri en yüksek bitkiler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra sahip olduğu rosmarinik asit ve antioksidan maddelerle beynin fonksiyonlarını geliştiren bir özelliği bulunmaktadır. Bu anlamda biberiye kürü konsantrasyonunu artırmak isteyenler için doğal bir enerji içeceği olarak görülmektedir. Biberiye kürü bunların dışında kabızlık, baş ağrısı, hazımsızlık, solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar içinde birebirdir.

Biberiye Kürü Hazırlanışı

Biberiye kürünün hazırlanması için biberiye otunun kurutulmuş haline ihtiyaç duyulmaktadır. Biberiye kürü her kullanım için yeterli miktarda hazırlanarak taze şekilde tüketilmelidir. Günlük olarak önerilen her yemek sonrası bir fincanlık çay için iki çay kaşığı kadar kuru biberiye atmak yeterlidir. Ancak kuru biberiye yerine taze yaş biberiye kullanılacaksa bu ölçü bir çay kaşığı olarak tutulmalıdır. Atılan biberiye otu kaynamış su içerisine atılır ve on dakika kadar demlemeye bırakılır. Elde edilen çay eğer acı ise biraz tatlandırıcı kullanılabilir. Bunun yanı sıra acılığını kırmak için limon ya da tarçın da ilave edilebilir.
Biberiye Kürü Faydaları

Biberiye kürü sahip olduğu zengin vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi için önemli bir şifa kaynağıdır. Bunun yanı sıra stresi azaltarak gevşeme sağlar. Vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasına da yardımcı olur. Ağız ve boğaz enfeksiyonları için biberiye kürü soğuk halde gargara yapılarak kullanılabilir. İçerisindeki maddelerin antiseptik özelliği sayesinde ağız yaraları kolayca iyileşebilir. Bununla birlikte diş eti rahatsızlıklarının tedavisi için de önemli bir şifa kaynağıdır. Bunların yanı sıra;
Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur
Kan dolaşımını rahatlatır
Stresi azaltır
Kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır
Baş ağrısını giderir.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim