AZGIN TEKE OTU

Batı’da azgın teke otu olarak adlandırılan bitki, geleneksel Çin tıbbında, Yin-Yang-Huo olarak bilinir. Çin tıp uygulayıcıları, cinsel sağlığın iyileştirilmesine yardım etmek ve yüzyıllardır böbrek veya kemik hastalığı gibi çeşitli problemleri tedavi etmek için azgın teke otunu kullanmıştır.

“Acupuncture Today” tarafından yayınlanan bir makaleye göre, böbrekleri güçlendirdiği bulunmuştur. Batı tıbbı azgın teke otunun; dolaşımı düzeltmek, hormonal dengeyi desteklemek ve oksidatif stresle savaşarak yaşlanmanın çeşitli etkilerine karşı savaşmaya yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Azgın Teke Otu Nedir?

Bazı hayvan çalışmalarında, hormon üretimi ve libido üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilen azgın teke otu, “doğal afrodizyak” olarak bilinen bir bitkidir. Azgın teke otu, çoğunlukla Çin’de, Asya’nın diğer bölgelerinde ve Akdeniz’de yetişen Berberidaceae bitki ailesinin üyesi olan Epimedium adı verilen türdür. Epimedium, sağlığa yararlı etkilerinden sorumlu olan “icariin” adlı aktif bir madde içerir.

Bu otun adını nasıl aldığını öğrenmek ister misiniz? Çiftçilerin epimedium otlarını yiyen keçi ve koyunların karşı cinse karşı daha fazla heyecanlı olduklarını fark etmeleriyle ortaya çıkmıştır. Ancak bilim adamları, azgın teke otunun insanlarda cinsel fonksiyonunu artırdığını kanıtlamadı.

Doğal Afrodizyak Olarak Kullanılır

Azgın teke otu, kortizol seviyelerini normalize etmeye yardımcı olabilir ve stresin vücuda yaptığı olumsuz etkilerin bir kısmını azaltabilir; buna, cinsel dürtü, zihinsel yorgunluk ve hormonal denge veya cinsel performansla ilgili çeşitli sorunları azaltabilmesi dahildir. Testosteron ve östrojen düzeylerini normalize etmeye yardım ederek, düşük enerji, istemsiz boşalma ve vajinal kuruluk gibi belirtilerle mücadelede yararlı olabilir.

İcariin kan akışını artırmaya yardımcı olan bir vazodilatatördür ve bazı antienflamatuvar özellikleri vardır. Araştırmanın öne sürdüğü bir diğer etki, nörotransmitter sinapslar ve çeşitli nöromüsküler işlevleri üzerinde etkili olan asetilkolinesteraz (AChE) adı verilen bir enzimi inhibe etmektir. Azgın teke otunda bulunan icariin kullanımı, kas kütlesi, kuvvet ve kemik büyümesi gibi vücut kompozisyonundaki olumlu değişikliklerle ilişkilendirilir; bu da performansı, enerjiyi ve hatta güveni artırabilir.Erektil Disfonksiyonu Tedaviye Yardımcı Olabilir

Yukarıda belirtildiği gibi, Erektil Disfonksiyon tedavisi söz konusu olduğunda, azgın teke otunun şüphelenilmiş bir etki mekanizması, penise bağlanan kan damarlarındaki dolaşımın artmasına yardımcı oluyor. Cinsel uyarılmadan sonra, bir ereksiyon meydana getirmek için korpus kavernozum kan damarlarını (penisini oluşturan dokuyu) genişletmek için nitrik oksit (NO) salar. Bu gerçekleşirken silik guanozin monofosfat (cGMP) adı verilen bir bileşik birikir ve PDE5 maddesi ile parçalanabilir. İcariin, nitrik oksidin etkilerini daha da artırarak ereksiyonun sürdürülmesine yardımcı olur.

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, genital bölgede sinir ezici hasara uğrayan sağlıklı farelere, 12 hafta boyunca günlük olarak icariin uygulandığında, penil fonksiyonel sonuçları kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde geliştirdi. İcariin ile tedavi edilen grupta, artmış nitrik oksit seviyeleri ve düz kas efektleri gözlendi ve bu sinir hasarının neden olduğu Erektil disfonksiyon semptomlarını azalttı.

Testosteron Düzeylerini Artırabilir

İcariin içeriğinin doğal testosteron taklidi özellikleri olduğu gösterilmiştir. Bunun bir sonucu olarak, cinsel arzunun, gücün ve hatta atletik performansın geliştirilmesine yardımcı olur. Araştırmacılar, icariin özütü verilen sıçanlarda yapılan bir çalışmada, icariin madddesinin üreme organlarının genel durumunu iyileştirdiğini ve özüt verilmeyen sıçanlara kıyasla testosteronun dolaşımdaki seviyelerini artırdığını buldular.

Menopoz Sırasında veya Sonrasında Hormonları Dengelemeye Yardımcı Olabilir

Geleneksel Çin tıbbında, Yin-Yang Huo’nun “yin” enerjisini teşvik etmesine, enerji seviyelerini ve dengesini iyileştirmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. “Baharatlı, tatlı ve ılık” özellikleriyle, özellikle yorgun veya “yin eksikliği” hisseden, özellikle de menopoz gibi hormonal değişiklikler geçiren insanlar için yararlıdır.İçerisindeki flavonoidler, fitoöstrojen olarak hareket ettiği için, bazı çalışmalarda östrojen düzeylerini artırmaya yardımcı olduğu ve kadınlarda menopoz semptomlarını azaltmak için etki ettiği gösterilmiştir. Azgın teke otu, düşük libido ve kemik kaybı gibi azalmış menopoz semptomlarıyla ilişkili olan ve en güçlü türü icariin olan birçok farklı prenylflavonoid bileşikleri içerir.

Kas Gücünü Artırmaya Yardımcı Olabilir

Bazı çalışmalarda, icariin yağsız kas üretiminde olumlu etkilere sahiptir. Journal of Sexual Medicine Dergisi’nde yayınlanan “ICA (icariin), bilinen fosfodiesteraz tip 5 inhibisyon etkilerine ilaveten nörotrofik etkilere sahip olabilir.” teşhisi ilgi uyandırmaktadır. Nörotrofinler, nöronların gelişimi, büyümesi ve işlevleri için yardımcı protein türleridir. İcariinin vücuda; hücrelerin büyümesine ve doku onarımına katkıda bulunan protein salgılamasına yardımcı olduğu düşünülüyor.Sporcular ve vücut geliştiriciler gibi kas kitlelerini artırmak isteyenler için icariini takviyelerde aktif bir bileşen olarak kullanmak nadir değildir. Kullanımı, egzersizi takiben düzelme ve daha iyi atletik performans ile de bağlantılıdır. Her ne kadar uyarıcı olduğu düşünülmediğinden kafein gibi bir etki yapmasa da, bazıları icariin içeren takviyeleri alarak kendi gücünü, canlılığını ve dayanıklılığını artırdığını söylüyor.Kemik Sağlığını İyileştirmeye Yardım Edebilir

Tokyo Üniversitesi Kimya ve Biyoteknoloji Bölümü tarafından yapılan araştırmalar, azgın teke otunun kemik yoğunluğunu düzeltme üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve bu nedenle osteoporoz ile ilgili semptomları (örneğin kırıklar veya omurganın kemik yoğunluğunun azalması gibi) önlemesine yardımcı olduğunu kanıtladı. Üniversitede yapılan hayvan çalışmalarından elde edilen bulgular “icariin, kemik dokusu mühendisliğinde kullanılmak üzere osteojenik bir bileşik olarak güçlü bir adaydır” yargısına varmıştır. Araştırmacılar dört hafta sonra icariin ile tedavi edilen sıçanlarda önemli miktarda yeni kemik oluşumu gözlemledi ve kemik yoğunluğunu daha da artığı görüldü. Altı hafta sonra kemik kalınlığında da artış olmuştur.Çin’deki Lanzhou Genel Hastanesi Ortopedi Merkezi Ortopedi Merkezi’nde yürütülen benzer araştırma, icariinin; kemik yoğunluğunu ve kemik oluşumunu artırarak, kemik erimesini düşürerek ve kemiğin mikroyapısını iyileştirerek osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğine dair kanıt gösterdi. Diğer çalışmalar, 24 ay boyunca azgın teke otu özütü almak; postmenopozal kadınlarda omurga ve kalçada kemik kaybının durdurulmasına yardımcı oldu.

Azgın Teke Otunun Potansiyel Yan Etkileri

Azgın teke otu, bir ilaç olmadığı için, piyasadaki icariin veya epimedium takviyelerinin kalitesi FDA tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmemektedir. Her zaman saygın bir şirketten bitkisel ürünler satın alın ve doğru ürünü almanızı sağlamak için içerik etiketlerini okuyun. Yüksek dozlarda alındığında, epimediumun bazı yan etkileri olabilir. Genellikle iyi tolere edilirken, bazı durumlarda; susuzluk, baş dönmesi, mide bulantısı ve burun tıkanıklığı gibi geçici semptomlara sebep olabilir.Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcılarına göre; epimedium ile bilinen herhangi bir ilaç etkileşimi yoktur. Bu, tüketilmesinin genel olarak sakıncalı olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, hormon düzeylerini etkileyebileceğinden, hamile olan veya emziren kadınlar, bir doktorla konuşmadan azgın teke otu kullanmamalıdır.Kanser öyküsü, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya semptomları kontrol altına almak için ve ilaç kullanımını gerektiren diyabet gibi ciddi sağlık sorunları olan kişiler için, yeni bitkisel tedaviye başlamadan önce daima bir doktorla konuşmak önemlidir. Kanama bozuklukları olanlar epimedium takviyeleri almamalıdır. Çünkü dolaşım ve kan pıhtılaşmasına müdahale edebilir.

Yorum Gönder

Selamün Aleyküm [Selâmet Cevap],

Blogumuzda yayınladığımız dini içerikler hakkındaki düşünceleriniz bizim için önemlidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı okuyup yanıtlamaya çalışacağız. Ancak, lütfen saygılı bir dil kullanmaya özen gösterin. Yorumlarda, herhangi bir dinî, siyasi veya etnik ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecektir.

Sitemizdeki diğer dini içerikler hakkındaki görüşlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin ve katkılarınız için teşekkürler.

Allah'a emanet olun,

[Selâmet Cevap]

Dua ederiz dua bekleriz
Selam ile dua

Daha yeni Daha eski

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir

Anında haberdar olmak için selamet cevap mobil uygulamasını indir
İndirdin mi cansın güzel kardeşim